Zvoľ jazyk

Slovak English French German Greek Hungarian Italian Polish Russian Spanish

KTO MA DNES SVIATOK

Sobota, 24. Marec 2018

Dnes má meniny Gabriela
Zajtra má meniny Marián

Kde nás najdete


„EXPERIMENTOVANIE PO NEMECKY ALEBO AKO SA NAUČIŤ CUDZÍ JAZYK RÝCHLEJŠIE“ PDF Tlačiť E-mail
Piatok, 24 November 2017 15:29

„EXPERIMENTOVANIE PO NEMECKY ALEBO AKO SA NAUČIŤ CUDZÍ JAZYK RÝCHLEJŠIE“

Experimentovanie po nemecky je projekt, ktorý v roku 2015 vytvorili Nadácia Volkswagen Slovakia a Goetheho inštitút v Bratislave. Cieľom projektu  je vyučovanie  predmetov ako biológia, chémia a fyzika už na základnej škole – učiť sa po nemecky pomocou experimentov na vyučovaní prírodovedných predmetov. Základnou metódou na hodinách je metóda CLIL. Rozumieme ňou duálne - dvojité vyučovanie, ktoré umožňuje podávať učivo z rôznych odborných oblastí pomocou cudzieho jazyka.

Žiaci sa učia cudzí jazyk a odborný jazyk. Učia sa napr. ako zostaviť elektrický obvod, ako funguje (odborný jazyk), zároveň učiteľ komunikuje so žiakmi a vysvetľuje, dáva pokyny, stará sa o disciplínu, vydáva príkazy a pod. (nemecký jazyk). Pomocou metódy CLIL  sa naučia žiaci cudzí jazyk rýchlejšie a sú viac motivovaní. Preto je CLIL potrebný a zmysluplný. Prebúdza a posilňuje záujem o učenie sa nemčiny. A nielen to – žiaci si uvedomujú, že nemčina má aj reálne využitie.

Do tohto zaujímavého projektu sa zapojila aj naša škola a v rámci hodín nemeckého jazyka uskutočníme niekoľko pokusov, pri ktorých spojíme učenie so zábavou. Prvý pokus už máme dokonca aj za sebou a môžeme skonštatovať, že sa stretol s pozitívnym ohlasom u žiakov. Prepojili sme nemčinu s chémiou a pokúsili sa nafúkať balón bez toho, aby sme doňho my priamo fúkali. Ako správni vedci sme si na začiatku experimentu stanovili hypotézy, či to je alebo nie je možné a za akých podmienok by sa to mohlo podariť. Niektorí žiaci už tušili ako na to. Pracovali sme v troch skupinách. Do fľaše sme si naliali ocot, do balóna nasypali cez lievik sódu bikarbónu, balón prevliekli cez hrdlo fľaše a obsah balóna vysypali do octu. A podarilo sa.... Vzniknuté bublinky oxidu uhličitého vytvorili tlak, ktorý  objem balóna zväčšil. Žiaci si hravou formou precvičili počúvanie s porozumením, čítanie s porozumením odborných textov, písanie a rozprávanie – tým, že podávali správu a prezentovali výsledky experimentu. Čakajú nás ešte ďalšie pokusy na témy: voda, magnetizmus, rastliny, auto, materiály, vzduch, čas, hmotnosť, olej a masť, ľudské telo, zvieratá, príroda, zem a slnko. Už sa nevieme dočkať, čo nové sa pomocou experimentovania po nemecky naučíme.

Mgr. Tatiana Braslavská

 

Počasie

Anketa

Čítate knihy ?
 

OnLine

TOPlist