Zvoľ jazyk

Slovak English French German Greek Hungarian Italian Polish Russian Spanish

KTO MA DNES SVIATOK

Streda, 21. Marec 2018

Dnes má meniny Blahoslav
Zajtra má meniny Beňadik

Kde nás najdete


MISIA MODRÁ PLANÉTA S KOZMIXOM PDF Tlačiť E-mail
Štvrtok, 30 November 2017 08:02

MISIA MODRÁ PLANÉTA S KOZMIXOM

Do environmentálneho projektu organizácie EDULAB sa v tomto školskom roku zapojili staršie deti ŠKD pri Spojenej škole. Prostredníctvom projektu sa stali misionármi modrej planéty.


Najprv sa prostredníctvom motivačného príbehu oboznámili s poslaním misie. Mimozemšťan Kozmix  a jeho kamaráti objavili novú planétu a rozhodli sa tam postaviť základňu. Snívali o tom, aká bude krásna, zelená, ako na nej nebude žiadne znečistenie ani žiadne odpady.

A akú úlohu pripravili pre deti? Spoločnými silami mali vytvoriť model obytného komplexu na eko-planéte. Tak ako si ho predstavujú napríklad o ďalších tridsať rokov.

Počas riešenia projektu boli tretiaci a štvrtáci rozdelení do tímov. Za splnené outdoorové, bádateľské a vzdelávacie aktivity získavali kredity. Tie menili za makety budov. Na chvíľu sa z nich stali vesmírni inžinieri, ktorí na papierovej hracej ploche navrhovali súčasti základne. Museli vyriešiť aj dôležité enviromisie: odpad, životný štýl, doprava a energie. Vôbec to nebolo ľahké, ale spoločná práca jednotlivé tímy spojila a vzniklo mnoho pekných nápadov. Napríklad tím ekodopravákov navrhol ekologické dopravné prostriedky, vytvoril dobíjaciu e-stanicu a vyriešil dopravnú sieť na základni. Tím energetikov vybudoval elektrárne a  navrhol systém šetrenia energie. Zelený tím pripravil systém triedenia odpadu, zabezpečil jeho prepravu a recykláciu. Tím aktívneho oddychu vybudoval ekologickú farmu a vytvoril zóny pre športové a kultúrne aktivity.

Svoju víziu záchrancovia „modrej planéty“  predstavili vo vestibule žiakom z iných tried a rodičom. Základňu nazvali SVETLO NÁDEJE,  pretože cieľom ich výslednej práce bolo:

... aby planéta mala šancu prežiť aj pre budúce generácie.

... aby sa ľudia k životnému prostrediu správali zodpovednejšie ako dnes.

... aby bolo na našej planéte viac krásnych a neznečistených miest.

koordinátor projektu Valentina Brudňaková

 

Počasie

Anketa

Čítate knihy ?
 

OnLine

TOPlist