Zvoľ jazyk

Slovak English French German Greek Hungarian Italian Polish Russian Spanish

KTO MA DNES SVIATOK

Sobota, 24. Marec 2018

Dnes má meniny Gabriela
Zajtra má meniny Marián

Kde nás najdete


ZÁCHRANA SOM JA PDF Tlačiť E-mail
Utorok, 05 December 2017 14:01

ZÁCHRANA SOM JA

Zachovať sa správne v živote nebezpečnej situácii nie je ľahké. Chvíle, kedy o živote a smrti rozhodujú sekundy, však nestretávajú len nás dospelých, ale častokrát aj deti. Vďaka súťaži “Záchrana som ja” sa žiaci Spojenej školy mohli od profesionálov priučiť základom prvej pomoci.


Vráťme sa ale na samotný začiatok. Záchranári Falck-u nezaparkovali svoju sanitku pred Spojenou školou len tak náhodou. Pod vedením vychovávateľky Mgr. M. Vančišinovej sa deti z prvého stupňa ZŠ zúčastnili súťaže o najlepšie výtvarno-literárne práce na tému prvej pomoci. O nápady a príbehy nebola núdza, no pred samotnou porotou uspeli len tí najlepší -tím Lekársky kufrík (Irlbeková, Šurinová, Vygodová, Kahancová). Ich príbeh porotu zaujal natoľko, že Spojenú školu zaradila medzi 50 škôl, ktoré vyhrali ukážky prvej pomoci pre celý prvý stupeň, kurz prvej pomoci pre učiteľov a zároveň pre školu aj automatický externý defibrilátor.

Po ťažkej práci sa výherkyne, ale aj ich spolužiaci z prvého stupňa ZŠ dočkali veľkej odmeny. Záchranári v piatok 1.decembra 2017 slávnostne odovzdali výhru AED – defibrilátor, ktorý vďaka tomu, že dokáže vydávať pokyny v slovenskom jazyku, pomôže zachrániť nejeden život i neskúsenému laikovi.

Súčasťou výhry bol i kurz prvej pomoci. Netreba si však predstaviť miestnosť prepchatú deťmi a jedného záchranára pokúšajúceho sa krikom vydupať si pozornosť. Práve naopak! Žiakov čakal nezabudnuteľný program. Záchranári ich rozdelili na tri stanovištia a na každom z nich deťom ponúkli iný druh informácií. Na prvom stanovišti sa učili poskytnúť prvú pomoc pri oživovaní plyšového macka. Na druhom stanovišti sa hravou formou dozvedeli ako pomôcť kamarátovi, keď sa bude dusiť. Na poslednom stanovišti riešili modelovú situáciu, ako sa zachovať pri dopravnej nehode a ako privolať pomoc.

Pozitívnu atmosféru okrem samotných záchranárov udržiaval aj maskot Falcko, s ktorým si nejeden žiak počas prestávky aj zatancoval. Zlatým klincom za celým kurzom bola ukážka sanitky, vďaka ktorej sa žiakom naskytla možnosť vidieť sanitku z vnútra. Aby sme však neostali iba pri žiakoch, odmeny sa dočkali aj učitelia, ktorí si takisto prešli bezplatným kurzom prvej pomoci.

Veríme, že vďaka takýmto preventívnym aktivitám sa Spojená škola stane miestom, v ktorom sa deti budú cítiť bezpečne. A získané vedomosti o prvej pomoci budú vedieť pohotovo použiť v rôznych nebezpečných situáciách.

Mgr. Miroslava Vančišinová

 

 

Počasie

Anketa

Čítate knihy ?
 

OnLine

TOPlist