Zvoľ jazyk

Slovak English French German Greek Hungarian Italian Polish Russian Spanish
ISIC
Program DofE

KTO MA DNES SVIATOK

Pondelok, 16. Máj 2022

Dnes má meniny Svetozár
Zajtra má meniny Gizela

Kde nás najdete


UMENIE, KTORÉ SA DÁ AJ ZJESŤ PDF Tlačiť E-mail
Piatok, 07 Február 2020 08:22

UMENIE, KTORÉ SA DÁ AJ ZJESŤ – CARVING FRUIT

Začiatkom roka sa Spojená škola vo Svidníku zapojila do medzinárodného poľsko-slovenského projektu Interreg „Zvyšovanie kvality odborného a profesijného vzdelávania“, ktorý je pokračovaním a ďalším rozširovaním cezhraničnej spolupráce Powiatu Jasielskeho so slovenskými partnermi.

Spomínaný projekt pozostáva z niekoľkých aktivít a jednou z nich bol aj kurz Carving fruitu – dekoratívne vyrezávanie do ovocia a zeleniny, ktorý sa uskutočnil na našej škole v dňoch 27.-30.1.2020. Kurzu sa zúčastnilo celkom 30 vybraných žiakov, z toho 15 žiakov bolo z Poľskej republiky zo Zespól Szkól nr.3 v Jasle. Žiaci pod odborným vedením lektora z Poľska sa v úvode oboznámili s históriou Carving fruitu a postupne sa zaúčali základom a technike tohto umenia. Carving fruit je veľmi náročné umenie, ktoré si vyžaduje trpezlivosť, nápaditosťa kreativitu. Používajú sa pri tom špeciálne nože, dlátka a iné pomôcky. Častokrát sa stáva, že dielo sa nevydarí podľa našich predstáv a vtedy putuje do koša, v lepšom prípade do „bruška“– veď vitamíny nám iba prospievajú . Takto skončilo aj niekoľko výrobkov od našich žiakov. Tí šikovnejší a zručnejší pomáhali menej zručným, a tak na konci kurzu mohol každý prezentovať  vlastnú prácu a získať  medzinárodný certifikát Carvng fruit. Veríme, že všetci účastníci kurzu budú pokračovať a zdokonaľovať sa v práci a takto vytvárať umelecké diela zo zeleniny a ovocia.

Ing. Helena Čepanová

 
ÚSPEŠNÍ ABSOLVENTI

ZELENÁ ŠKOLA

ZELENÁ ŠKOLA
Ja-Slovensko
Ja-Slovensko
Ja-Slovensko