Zvoľ jazyk

Slovak English French German Greek Hungarian Italian Polish Russian Spanish

KTO MA DNES SVIATOK

Streda, 21. Marec 2018

Dnes má meniny Blahoslav
Zajtra má meniny Beňadik

Kde nás najdete


RENDEZVOUS SO ŠTEFÁNIKOM – PODUJATIE ŽIAKOV ZŠ K MEDZINÁRODNÉMU DŇU ŠKOLSKÝCH KNIŽNÍC PDF Tlačiť E-mail
Štvrtok, 26 Október 2017 06:47

RENDEZVOUS SO ŠTEFÁNIKOM – PODUJATIE  ŽIAKOV ZŠ K MEDZINÁRODNÉMU DŇU ŠKOLSKÝCH KNIŽNÍC

Pravde veriť, pravdu žiť a pravdu brániť.“

Milan Rastislav Štefánik

Medzinárodný deň školských knižníc sa na našej Spojenej škole, zložka ZŠ  uskutočnil v pondelok 23.10.2017 a do jeho priebehu sa zapojili všetci žiaci ZŠ rôznymi aktivitami,  a to všetko  zábavným učením. Tohtoročná téma Medzinárodného dňa školských knižníc: „Deň Milana Rastislava Štefánika – zapojenie žiakov, učiteľov, rodičov a komunity“ sa realizovala  pod názvom Rendezvous so Štefánikom.


Na hlavnej chodbe bola umiestnená nástenka vytvorená žiakmi k téme školského podujatia a boli vystavené dostupné materiály, časopisy a knihy, ktoré záujemcom priblížili osobnosť Štefánika. Potom už nasledovali pripravené aktivity v jednotlivých ročníkoch. Som Milan Rastislav Štefánik bola aktivita pre prvý stupeň ZŠ. Žiak siedmeho ročníka Filip Vygoda vo vojenskom oblečení priblížil žiakom jednoduchou formou osobu M. R. Štefánika.  Žiaci šiesteho ročníka Emma Miňová a Adrián Černický predviedli dramatizáciu poviedky z knihy Jaroslava Rezníka Oči plné oblohy. Ďalšie príbehy z tejto knihy v 1. a 2. ročníku ZŠ čítali členovia literárneho krúžku Centráčik. Sprievodnými aktivitami boli tvorivé výtvarné dielne, v ktorých žiaci maľovali ilustrácie k predvedenej dramatizácii.

V 3. a 4. ročníku po aktivite Som Milan Rastislav Štefánik si vybrané príbehy čítali samotní žiaci. Ďalšia aktivita v týchto ročníkoch Posol hviezdnych diaľav priblížila osobnosť generála  Milana Rastislava Štefánika ako astronóma, diplomata, cestovateľa. Nakoniec si žiaci vyskúšali osemsmerovky, v ktorých hľadali slová, viažuce sa na predchádzajúce aktivity o Štefánikovi. Boli to slová ako vedec, Bradlo, astronóm, vojak, Slováci, letec, generál, lesy, mohyla...

Aktivita Muž, ktorý zomrel príliš skoro bola určená pre žiakov 6.– 9. ročníka. Žiaci si postupne pozreli prezentáciu o Štefánikovi a následne v kvíze Čo vieme o mužovi, ktorý zomrel príliš skoro mali preukázať, čo vedia o človeku, ktorý patrí k najznámejším Slovákom a zaslúžil sa o vznik spoločného štátu Čechov a Slovákov.  Dozvedeli o jeho úspechoch v astronómii, o jeho kúzelníckych schopnostiach,  vynálezoch a ich použití. Napríklad aj to, že vytvoril prvý návrh štátnej vlajky spolu s Vojtěchom Preissigom, prvýkrát publikovaný v roku 1915 na známkach v USA.

Podujatie bolo ukončené aktivitou Čo by nám povedal M. R. Štefánik a žiaci  hovorili o výrokoch a myšlienkach M.R. Štefánika. MDŠK pokračoval aj v popoludňajších hodinách v ŠKD.

Týmto podujatím sa ZŠ prihlásila do 13. ročníka celoslovenského projektu     „Najzaujímavejšie podujatie školskej knižnice“.

Mgr. Anna Lažová

 

 

Počasie

Anketa

Čítate knihy ?
 

OnLine

TOPlist