Správy

Spojená škola, Centrálna 464,
089 01 Svidník SLOVENSKO

+421(54)788 20 40
.

Robert FULGUM

Učiteľ ti môže otvoriť dvere, ale vstúpiť do nich musíš ty sám...

Návštevy: 27

Spojená škola v Nórsku

Vďaka projektu „Make it Greener“ v rámci programu Erasmus +  Spojená škola strávila prvý decembrový týždeň 2022 v nórskom meste Trondheim. Trondheim je prístavné mesto nachádzajúce sa na brehoch fjordu Trondheimsfjord. Je to tretie najväčšie mesto v krajine a bolo prvým hlavným mestom Nórska. Stále je korunovačným miestom nórskych kráľov. Program, ktorý pre nás pripravila hostiteľská škola Kathedraleschole, Trondhaim,  známa aj pod názvom Kattatrondheim, bol venovaný ekológií a životnému prostrediu. Naši študenti spolu s partnerskými školami z Turecka a Portugalska vyrábali plagáty a natáčali videá zamerané na zlepšenie kvality našej planéty. Projektové aktivity sa striedali aj s potulkami po rozprávkovo vyzdobených uličkách mesta a vianočných trhoch. Nechýbala ani sánkovačka, či korčuľovanie. Jednou z aktivít bola návšteva prírodného múzea SeeSalmon, kde sme sa dozvedeli, že Nórsko, ako najväčší svetový producent lososov, dodáva väčšinu lososov aj na náš trh. Pridanou hodnotou pre študentov bolo bývanie  v rodinách nórskych študentov. Žiaci tak mali možnosť okúsiť autentický týždeň v rodinách, zažiť ich zvyky, tradície a vychutnať si nezameniteľný nórsky zmysel pre humor. A tak Nórsko, ktoré je známe svojím ekologickým prístupom už mnoho rokov, sa stalo inšpiráciou aj pre nás. A čo na to hovoria naši študenti?

Eliška

Pobyt v Nórsku bol jeden z tých, ktorý som si užila. Spoznali sme krajinu, ale aj mesto, ktoré bolo nádherné. Vyskúšali sme si pobyt v iných rodinách, ktorého som sa zo začiatku obávala, no nakoniec to bol veľmi príjemný pobyt. Študenti boli tiež veľmi milí a priateľskí. Ukázali nám niečo zo svojho bežného života. Mali sme veľmi veľa zážitkov. Bol to výlet, na ktorý budem ešte dlho spomínať.

Daniel

Podľa mňa bol výlet do Nórska parádny. Ľudia tam boli veľmi milí a spoznali sme veľa nových kamarátov. V rodinách nás brali ako ich vlastné deti. Bolo to, ako keby sme mali náhradných rodičov a súrodencov, ktorí hovorili iným jazykom. Robili s nami rôzne aktivity, pri ktorých sme sa spoznávali s ostatnými študentmi. V škole sme mali team-buildingové aktivity, kde sme spoznávali aj Nórsku kultúru.

Erika

Jedna z vecí, za ktoré som vďačná na tejto škole, je práve tento Erasmus+ projekt, s ktorým sme mali možnosť precestovať trochu Nórska.

Málokedy sa Vám naskytne taká možnosť, spoznať nových ľudí, nové miesta a kultúru. Zdokonalila som sa v jazyku, prešla si rôznymi edukačnými systémami a nadviazala plno nových vzťahov. Nórsko je krásna krajina a je zaujímavé sledovať ako je každé miesto jedinečné.

Michal

Moje pocity z Nórska sú výborné. Nikdy ma nenapadlo že výlet do inej krajiny mi môže dať toľko do života. Pri pobyte v hosťujúcej rodine sme zažili veľa zábavy. Medzi moje najlepšie spomienky určite patrí naše večerné pozeranie majstrovstiev sveta vo futbale.

Kamil

Podľa mňa je Nórsko veľká prekrásna krajina s prekrásnou kultúrou a bohatou históriu a bola osídľovaná Vikingami. Majú perfektný systém, ktorého sa obyvatelia držia. Ľudia v Nórsku sa vyznačujú zmyslom pre poriadok a zaujímajú sa o ekológiu. Do tejto nádhernej krajiny s peknými mestami a  prekrásnou prírodou by som sa určite rád vrátil.