Zvoľ jazyk

Slovak English French German Greek Hungarian Italian Polish Russian Spanish
ISIC
Program DofE

KTO MA DNES SVIATOK

Streda, 27. Október 2021

Dnes má meniny Dobromila
Zajtra má meniny Klára

Kde nás najdete


MLADÍ PODNIKATELIA NA SPOJENEJ ŠKOLE PDF Tlačiť E-mail
Pondelok, 26 Február 2018 08:42

MLADÍ PODNIKATELIA NA SPOJENEJ ŠKOLE

Svoje podnikateľské zručnosti si otestovalo 12 cvičných firiem a 1 JA firma z prešovského kraja a z družobných škôl z Centra Ksztalcenia zawodowego i ustawicznego w Przemyslu z Poľskej republiky a Užhorodskeho torhoveľno ekonomičneho koledž z Ukrajiny,  na  14. ročníku  Medzinárodnej  prehliadky  cvičných  firiem a JA firiem, 21. februára 2018  na Spojenej škole vo Svidníku.


Účastníkov a hostí prehliadky privítala  RNDr. Mária Makutová, riaditeľka Spojenej školy a mladí podnikatelia sa pustili do obchodovania. Podnikavosť je jednou z kľúčových zručností, ktorá je v dnešnej dobe považovaná za stále aktuálnejšiu. Študenti, ktorí ju rozvíjajú sú lepšie uplatniteľní na trhu práce a pre život. A práve na takomto podujatí, majú možnosť aplikovať teoretické poznatky  v praxi, schopnosť pracovať v tíme, komunikovať, riešiť problémy, kriticky a samostatne myslieť, kreatívne tvoriť a využívať marketingové nástroje na uplatnenie sa na trhu. Jednotlivé firmy sa prezentovali v rôznych oblastiach obchodu, remesiel a služieb -  turistika a cestovanie, ragby, cateringové služby, ručné práce a dekoratívne predmety, klobúky a módne doplnky, tapety, čaje, miešané nápoje, záhradné centrum a cukrovinky. V tradícii pokračuje aj JA firma Sweets Made, ktorá  pracuje v rámci predmetu Aplikovaná ekonómia pod záštitou neziskovej organizácie Junior Achievement Slovensko, n.o. Od ostatných sa líši najmä obsahom a charakterom svojej reálnej činnosti – organizovanie spoločenských podujatí (študentský ples na SŠ), charitatívna činnosť,  realizácia obchodnej činnosti – prevádzkovanie školského bufetu a veľmi zaujímavou ponukou vlastných výrobkov – rusnáckych dobrotiek. Na celý priebeh súťažnej prehliadky dohliadalo prísne oko porotcov, ktorí ozhodli o takomto umiestnení CF: Zlaté pásmo – World Adventure, s.r.o. (SŠ Svidník) a DANZWILL (Poľsko), Strieborné pásmo – GARDENLAND, s.r.o.  (SŠ Svidník), Wallpapers s.r.o. (SSOŠ Giraltovce), TripShip s.r.o. (SOŠ Prešov) a Brondzové pásmo – Elit´s, s.r.o. (SSOŠ Giraltovce), HAT  (Ukrajina), Szydelkowo (Poľsko), Svet čajov s.r.o. a Good vibes cocktails s.r.o. (OA Stará Ľubovňa), The World of camping Equipment (Ukrajina) a My Fly, s.r.o. (SŠ Svidník). Porota udelila aj ďalšie ceny: najlepší reprezentant firmy Sebastián Cuprišin (World Adventure s.r.o. SŠ Svidník), najzaujímavejší katalóg – HAT (Ukrajina) a najpútavejšia prezentácia – The World of camping Eguipment (Ukrajina). Študenti zapojení do úspešného projektu  Zelená škola s nadšením informovali o práci, skúsenostiach a zážitkoch, ktoré sú spojené s projektovými aktivitami. V roku 2017 naša škola opäť získala certifikát „Zelená škola“. Súčasne sa konala aj súťaž hotelovej akadémie – kuchár, cukrár a barman, ktorí predviedli svoje skúsenosti a zručnosti  a pripravili ukážky studenej kuchyne a slávnostného stolovania. Popularita prehliadky sa zvyšuje z roka na rok, o čom svedčí aj hojná účasť žiakov hlavne 8 a 9. ročníkov základných škôl, ktorí sa v týchto dňoch rozhodujú o výbere strednej školy. Poďakovanie patrí vedeniu Spojenej školy za organizáciu prehliadky, ako aj všetkým pedagógom, ktorí vedú študentov v práci cvičných firiem a žiakov hotelovej akadémie v príprave na ich budúce povolanie. Je to výnimočné, keď mladí ľudia si plnými dúškami užívajú mladosť a už rozmýšľajú ako budovať vlastnú firmu.

Ing. Jana Drábová

 
ÚSPEŠNÍ ABSOLVENTI

ZELENÁ ŠKOLA

ZELENÁ ŠKOLA
Ja-Slovensko
Ja-Slovensko