Zvoľ jazyk

Slovak English French German Greek Hungarian Italian Polish Russian Spanish
ISIC
Program DofE

KTO MA DNES SVIATOK

Pondelok, 25. Október 2021

Dnes má meniny Aurel
Zajtra má meniny Demeter

Kde nás najdete


CARPATIA CARVING CUP 2018 PDF Tlačiť E-mail
Utorok, 27 Marec 2018 17:07

CARPATIA CARVING CUP 2018

Carving fruit – dekoratívne vyrezávanie do ovocia a zeleniny patrí na Slovensku k pomerne mladým druhom umenia, hoci má už niekoľkotisícročnú tradíciu. História siaha až do 7. storočia, kedy v Číne vládla dynastia Tang (618-906) a dynastia Sung (960-1279). Bolo to predovšetkým vyjadrenie vďaky Bohu za dary úrody, ktorá je závislá od počasia.

 


Toto umenie sa teraz praktizuje po celom svete. Je obľúbené hlavne medzi kuchármi, cukrármi, barmanmi, ktorí ho využívajú na vylepšenie prezentácie svojich jedál a nápojov. Výrobky sa môžu skonzumovať alebo poslúžia ako dekorácia.

Vyrezávanie do ovocia a zeleniny nadchlo aj mnohých študentov zo stredných škôl – z Púchova, Prešova, Michaloviec, Humenného, ale aj domácich z Hotelovej akadémie vo Svidníku. Spolu 15  študentov  si dňa 27. marca 2018 prišlo zmerať svoje sily na 7. ročník súťaže Carpatia Carving Cup 2018, ktorá sa konala na Spojenej škole vo Svidníku.

Súťaž otvorila a zahájila pani riaditeľka RNDr. Mária Makutová a poslanec PSK Ján Hirčko, ktorí súťažiacim popriali veľa nápadov, kreativity a úspechov pri vyrezávaní.

Záštitu nad touto súťažou prevzal pán Luděk Pro­cházka (CZECH CARVING STUDIO) zakladateľ, propagátor, lektor carvingu v ČR a SR a držiteľ zlatých medailí z prestížnych európskych a svetových súťaži. Predsedníčkou hodnotiacej komisie bola  Bc. Oľga Barcíková (SOŠ Púchov), členka Czech – Slovak Carving Teamu. Komisia mala veľmi náročnú úlohu pri hodnotení, lebo všetky práce boli nezvyčajné, nápadité, precízne a esteticky doladené.

Ako najlepších carvingistov na 7. ročníku Carpatia Carving Cup 2018 komisia určila týchto súťažiacich: Erik Šamaj – SOŠ obchodu a služieb Púchov,

Patrik Zavoda – HA Svidník

Rebeka Slivovičová – HA Svidník

Stanislava Ondriová – HA Prešov

Súťaž Carpatia Carving Cup je verejná súťaž, ktorá si získala popredné postavenie nie len medzi súťažiacimi, ale aj širokou verejnosťou. Svedčí o tom aj bohatá návštevnosť z okolia, či už sú to žiaci, študenti, dôchodcovia, ale aj prevádzkovatelia gastronomických zariadení, ktorí o toto umenie prejavujú veľký záujem.

Všetkým súťažiacim srdečne blahoželáme a prajeme veľa síl a chuti ďalej sa zdokonaľovať v tomto krásnom umení. Naše poďakovanie patrí Združeniu rodičov pri OA Svidník za finančnú výpomoc pri organizovaní tohto podujatia. Veríme, že ďalšie ročníky tejto prestížnej súťaže budú prezentáciou talentovaných študentov z mnohých krajov Slovenska, predovšetkým priestorom na sebarealizáciu pre budúcich záujemcov o štúdium na Hotelovej akadémii Spojenej školy vo Svidníku – školy s tradíciou a dobrou perspektívou.

Ing. Helena Čepanová


Výsledky Carpatia Carving Cup 2018

Kategória A – začiatočníci

Zlaté pásmo - Stanislava Ondriová – HA Prešov

Strieborné pásmo – Jana Niská – SOŠ obchodu a služieb, Michalovce

Bronzové pásmo –  Mária Jenčová – SOŠ, Mierová, Humenné

Zuzana Jurková – HA Prešov

Kategória B – pokročilí

Zlaté pásmoErik Šamaj – SOŠ obchodu a služieb, Púchov

Patrik Zavoda – HA Svidník

Strieborné pásmo – Kristína Tutková, SOŠ, Mierová, Humenné

Jakub Baloga – SOŠ obchodu a služieb, Prešov

Frederik Ganaj, HA Svidník

Bronzové pásmo – Diana Maťašovská, HA Prešov

Daniela Gajdošová, HA Prešov

Tadeáš Karoľ, SOŠ, Mierová, Humenné

Kategória C – hotové výrobky

Začiatočníci

Zlaté pásmo - Rebeka Slivovičová, HA Svidník

Strieborné pásmo – Zuzana Jurková, HA Prešov

Peter Štefan, SOŠ obchodu a služieb, Michalovce

Bronzové pásmo – Ján Fecko, HA Svidník

Stanislava Ondriová, HA Prešov

Pokročilí

Zlaté pásmo - Erik Šanaj, SOŠ obchodu a služieb, Púchov

Strieborné pásmo – Patrik Zavoda – HA Svidník

Frederik Ganaj, HA Svidník

Bronzové pásmo – Diana Maťašovská, HA Prešov

Daniela Gajdošová, HA Prešov

Jakub Baloga – SOŠ obchodu a služieb, Prešov

Vo Svidníku, 27.3.2018

 
ÚSPEŠNÍ ABSOLVENTI

ZELENÁ ŠKOLA

ZELENÁ ŠKOLA
Ja-Slovensko
Ja-Slovensko