Zvoľ jazyk

Slovak English French German Greek Hungarian Italian Polish Russian Spanish
ISIC
Program DofE

KTO MA DNES SVIATOK

Pondelok, 25. Október 2021

Dnes má meniny Aurel
Zajtra má meniny Demeter

Kde nás najdete


EXKURZIA V ČISTIČKE ODPADOVÝCH VÔD V STROČÍNE PDF Tlačiť E-mail
Piatok, 06 Apríl 2018 12:24

EXKURZIA V ČISTIČKE ODPADOVÝCH VÔD V STROČÍNE

Dňa 23. marca sme sa žiaci 7. AZ zúčastnili na exkurzii v čističke odpadových vôd v Stročíne. Prečo práve v čističke odpadových vôd? Prvým dôvodom bolo to, že sme si takto pripomenuli Svetový deň vody, ktorý každoročne pripadá na 22. marca. Druhým dôvodom bolo to, že sme si túto aktivitu naplánovali v rámci programu Zelená škola, ktorého je naša škola súčasťou a v ktorom realizujeme aktivity týkajúce sa  témy „Voda“.


Takže ako prebiehala naša exkurzia? Najprv nám pani Štefaníková v zasadacej miestnosti VVS, a. s. pomocou prezentácie vysvetlila, odkiaľ pochádza voda, ktorú pijeme z vodovodov. Potom nám ukázala, kde končí voda, ktorá je znečistená či už praním, umývaním alebo inými spôsobmi. V prezentácii sme videli, že všetka tá voda vteká do kanalizácie a končí v čističke odpadových vôd, kde sa mení na čistú, nie však pitnú. Bolo to veľmi zaujímavé, no ale keďže „lepšie raz vidieť ako sto ráz počuť“, vybrali sme sa na čističku odpadových vôd v Stročíne, aby sme  na vlastné oči videli, ako to funguje. No a naozaj sme videli, ale hlavne „cítili“ (dosť tam totiž smrdelo), ako to všetko prebieha. Pani Štefaníková nám pri tom vysvetlila, že do odtokov sa nemajú vylievať chemikálie, lieky, kuchynský olej, vlhčené utierky, lebo to pri čistení vody spôsobuje problémy. Na začiatku prehliadky sme videli znečistenú a zapáchajúcu vodu, ktorá vteká do čističky a na jej konci sme videli vodu čistú, ktorá vtekala do rieky Ondava. Na našu otázku, že kde sa podela všetka tá špina, nám pani Štefaníková ukázala veľké kopy zapáchajúceho kalu, ktorý sa používa ako výborné hnojivo.

Na koniec chceme povedať, že ísť na exkurziu na čističku odpadových vôd v Stročíne bol dobrý nápad, pretože sme sa dozvedeli mnoho zaujímavých vecí o vode, ktorú používame a na vlastné oči sme mohli vidieť jej premenu zo špinavej na čistú.

žiaci 7. AZ triedy

zodpovedný vedúci: Ing. Milan Tchir

 
ÚSPEŠNÍ ABSOLVENTI

ZELENÁ ŠKOLA

ZELENÁ ŠKOLA
Ja-Slovensko
Ja-Slovensko