Zvoľ jazyk

Slovak English French German Greek Hungarian Italian Polish Russian Spanish
ISIC
Program DofE

KTO MA DNES SVIATOK

Štvrtok, 23. September 2021

Dnes má meniny Zdenka
Zajtra má meniny Ľuboš

Kde nás najdete


AKÚ VÁHU UNESÚ VAJEČNÉ ŠKRUPINY? PDF Tlačiť E-mail
Streda, 09 Máj 2018 06:49

AKÚ VÁHU UNESÚ VAJEČNÉ ŠKRUPINY?

Túto otázku si kládli šiestaci, ktorí v rámci projektu „Experimentovanie po nemecky“ vystupujú ako malí vedci. Stanovujú hypotézy, ktoré sa im po uskutočnení pokusu potvrdia alebo vyvrátia..., a to všetko v nemeckom jazyku použitím metódy CLIL, ktorá prepája vedomosti v cudzom jazyku  s vedomosťami v odborných predmetoch.


Škrupina slepačieho vajíčka je bežná vec, ktorá na prvý pohľad asi nikoho nezaujme. Keď sa však na ňu pozrieme bližšie, odhalí sa nám fascinujúci svet.

Vrstva vápnika chrániaca obsah vajíčka je škrupina, nad ktorou sa veľmi nezamýšľame. Táto vrstva však predstavuje efektívny ochranný systém. Zárodku vnútri vajíčka umožňuje dýchať a zároveň významne podporuje rast jeho kostného tkaniva, zároveň je dosť pevná na to, aby nepraskla pod váhou sliepky, ktorá sedí na vajíčkach. Ale akú váhu sú schopné uniesť štyri rozpolené škrupinky vajíčka? Naši vedci boli prekvapení, keď na váhe zisťovali hmotnosť naloženého nákladu a displej ukázal takmer 7000 g.  Nikto totiž také číslo nepredpokladal. Zaujímavosťou bolo, že škrupinky vajec z domáceho chovu uniesli oveľa vyššiu hmotnosť ako tie z obchodu.

Žiaci si vďaka pokusu zopakovali nemecké základné a radové číslovky, jednotky množstva i to, ako vyjadriť predpoklad, hypotézu, a znovu sa ukázalo, že najobyčajnejšie prírodné diela v sebe skrývajú nesmiernu krásu a genialitu, nad ktorou ľudský um len nemo žasne.

Mgr. Tatiana Braslavská

 
ÚSPEŠNÍ ABSOLVENTI

ZELENÁ ŠKOLA

ZELENÁ ŠKOLA
Ja-Slovensko
Ja-Slovensko