Zvoľ jazyk

Slovak English French German Greek Hungarian Italian Polish Russian Spanish
ISIC
Program DofE

KTO MA DNES SVIATOK

Streda, 27. Október 2021

Dnes má meniny Sabína
Zajtra má meniny Dobromila

Kde nás najdete


VÝLET ZA POZNANÍM PDF Tlačiť E-mail
Pondelok, 11 Jún 2018 07:45

VÝLET ZA POZNANÍM

29. mája 2018 absolvovali žiaci 1.- 4. ročníka a 30. mája 2018 žiaci 5. – 7. ročníka exkurziu do historického mesta Stará Ľubovňa. Prvá cesta viedla na Staroľubovniansky hrad. Ide o kamenný hrad, ktorý začali stavať ešte v 13. storočí a jeho najstaršou časťou je hlavná veža a gotický palác. Okrem stálych výstav si tam prezreli aj poľské korunovačné klenoty.


Nasledoval presun do stredovekého vojenského tábora v podhradí, kde si výletníci mohli vyskúšať nezvyčajné aktivity a nakoniec si pochutnať na výdatnom obede.

Následne žiaci navštívili Dom ľubovnianskeho mešťana, ktorý všetkým priblížil život strednej meštianskej vrstvy v Starej Ľubovni. Tento meštiansky dom je sprístupnený aj v priestoroch pivnice, kde je umiestnená expozícia dielne modrotlače. V pivnici domu sa nachádzala aj truhla s Gašparkom a historka hovorí, že Gašparkov duch sa v noci prebúdza a keď ho raz niekto oslobodí, tak mesto Stará Ľubovňa definitívne zmizne z mapy Slovenska.  Zaujímavé boli aj informácie o remeslách a cechoch v Starej Ľubovni a jej okolí.  Veľkou zaujímavosťou Domu ľubovnianskeho mešťana a zároveň súčasťou prehliadky celej expozície bolo vyrazenie si ľubovnianskej zlatky, ktorú si každý  sám vlastnoručne  vyrazil a zobral na pamiatku.

Mgr. Anna Lažová

 
ÚSPEŠNÍ ABSOLVENTI

ZELENÁ ŠKOLA

ZELENÁ ŠKOLA
Ja-Slovensko
Ja-Slovensko