Zvoľ jazyk

Slovak English French German Greek Hungarian Italian Polish Russian Spanish
ISIC
Program DofE

KTO MA DNES SVIATOK

Pondelok, 10. Máj 2021

Dnes má meniny Viktória
Zajtra má meniny Blažena

Kde nás najdete


ANDY WARHOL – AMERICKÝ RUSÍN PDF Tlačiť E-mail
Piatok, 18 Január 2019 10:59

ANDY WARHOL – AMERICKÝ RUSÍN

Pod záštitou Jaroslava Fecuša,  predsedu Miestnej organizácie Rusínskej obrody vo Svidníku, sa na našej Spojenej škole uskutočnil kvíz venovaný kontroverznému, plachému i výstrednému, revolučnému a inšpiratívnemu umelcovi Andymu Warholovi.

 

Andy Warhol sa narodil sa 6. augusta 1928 v Pittsburghu v USA rusínskym prisťahovalcom Júlii a Andrejovi z obce Miková na východe Slovenska. Bol Američan, ale i Rusín. Hoci Andy Warhol nemal možnosť vrátiť sa do kraja svojich rodičov, bol stále prítomný v jeho živote. Keď sa so svojou mamou Júliou rozprával rusínskym jazykom, pretože skromná a chudobná prisťahovalkyňa sa vo veľkom svete nikdy nenaučila dobre po anglicky, alebo keď zhromažďoval vo svojom newyorskom byte haraburdy v duchu dávnej rusínskej tradície, nikdy nevyhodil z domu ani hrdzavý klinec. Nakoniec izba v jeho newyorskom byte preplnená škatuľami od Campbellových polievok ho vyniesla k miliónom. Bol zaradený medzi desiatich najlepšie zarábajúcich umelcov po smrti. S mamou žil v spoločnej domácnosti vyše dvadsať rokov, až do jej smrti, a mal s ňou veľmi blízky vzťah.  V šesťdesiatych rokoch 20 storočia vyrobil experimentálnu rockovú kapelu TheVelvet Underground a založil časopis Interview. Zomrel 22. februára 1987.  Dodnes zostáva kniežaťom symbolov banality.

Tieto informácie a mnohé ďalšie sa dozvedeli žiaci Spojenej školy vo Svidníku, keď sa na kvíz o Andym Warholovi pripravovali. Kvízu sa zúčastnili žiaci 7. ročníka ( Kristína Potomová, Natália Dičková, Laura Surdeníková), 8, ročníka ( Iveta Jurková, Diana Feckaninová, Sabína Oreničová, Filip Vygoda, Natília Oreničová a Michaela Skirková), a 9. ročníka (Kristína Gočová, Laura Hibeľová, Michaela Surdeníková), preukázali v ňom vynikajúce vedomosti a aj preto si hravo poradili so všetkými 50 otázkami. Víťazmi  boli všetci a ich odmenou bude návšteva moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach, ktorú pripravuje Jaroslav Fecuš, predseda MO ROS vo Svidníku.

 

Projekt INTERREG

Projekt INTERREG V-A Poľsko-Slovensko
ÚSPEŠNÍ ABSOLVENTI
Ja-Slovensko
Ja-Slovensko

Počasie