Zvoľ jazyk

Slovak English French German Greek Hungarian Italian Polish Russian Spanish
ISIC
Program DofE

KTO MA DNES SVIATOK

Streda, 22. September 2021

Dnes má meniny Móric
Zajtra má meniny Zdenka

Kde nás najdete


RETRO DEŇ NA SPOJENEJ ŠKOLE PDF Tlačiť E-mail
Piatok, 08 Február 2019 14:08

RETRO DEŇ NA SPOJENEJ ŠKOLE

Posledný deň pred polročnými prázdninami sa na Spojenej škole vo Svidníku konal netradičný Retro deň v štýle 80. rokov minulého storočia. Hlavným cieľom celodennej akcie bolo priblížiť žiakom toto obdobie - významné udalosti, módu, hudobné hity, filmy,  predmety každodenného života...  Jej súčasťou bol Retro kútik, ktorý nábytkom, domácimi spotrebičmi, pionierskou rovnošatou, knihami, hračkami a inými predmetmi reálne zobrazil život uplynulých rokov.


V tomto duchu sa niesli aj všetky aktivity celého programu. Začínali dopoludňajším karnevalom žiakov 1.stupňa ZŠ. Tancovali tu princezné, šašovia, zvieratká zo všetkých kútov sveta, moderné nadprirodzené bytosti a v neposlednom rade i rozprávkové triedne učiteľky. Do tanca im hral Dj Sagan. O zábavu sa vzorne starali klauni v podaní starších spolužiakov  z 8.AZ. Radosť detí z tancovania macareny, kačacieho tanca, stoličkového tanca a ďalších súťaží  nemala konca.

Retro deň pokračoval diskotékou, na ktorej starší žiaci a ich učitelia v kolektívnych maskách predstavili obdobie 80. rokov rozličnými choreografiami. Program otvárala skupina Depeche Mode. „Depešáci“ z piateho ročníka tak krátkou ukážkou z koncertu predstavili túto ešte stále veľmi úspešnú synth-popovú skupinu. Šiestaci svojou tanečnou choreografiou predstavili filmový komediálny muzikál Discopříběh, siedmaci zasa kultového Batmana, ikonickú postavu a jedného z najslávnejších superhrdinov. Ôsmaci podľa relácie Cvičme v rytme predviedli zostavu cvikov danej doby a ukončili ju ľudskou pyramídou typickou pre spartakiádu - hromadné verejné telovýchovné predstavenie. Bodku za celým programom dali deviataci, ktorí na módnej prehliadke predviedli módne inšpirácie v štýle 80. rokov.

Odmenou za výborné výkony bol pre každého retro balíček, ktorý obsahoval rokmi osvedčené pochúťky. O výbornú tanečnú  náladu sa postarali československé a zahraničné hity 80. rokov.

Veľkým zážitkom pre nebojácnych žiakov bolo aj nocovanie v škole. Nočné dobrodružstvo sa začalo v školskej jedálni. Po krátkom úvode plnom zaujímavostí z nedávnej minulosti sa mohla začať nočná hra – Záhada bermudského štvoruholníka. Inšpiráciou na jej námet bola legenda o tajomnom mieste v lesoch pohoria Tribeč, kde sa ľudia i predmety strácajú bez stopy. Takto bolo aj v zdramatizovanej krátkej scénke Čierna diera, ktorá všetkých preniesla v čase. Po tmavých chodbách sa odvážlivci brodili močiarom, vymotávali sa z pavúčej siete a nakoniec vystúpili na vrch Tribeč. Nasledovali vedomostné a pohybové aktivity: Autoškola, Triangel, Farebný hlavolam, Krepové vlny. Na každom stanovišti plnili úlohy a získavali zakódovanú indíciu. Rozšifrovaním textu na poslednom stanovišti vyriešili záhadu a spoznávali „zmiznuté“ retro predmety.

V triedach ešte dlho po polnoci znel šepot a smiech detí, ktoré si chceli užiť školu aj inak - bez povinností, nariadení a učenia. Aj vďaka týmto zážitkom spoznali zaujímavé roky a mohli získať viac vedomosti o období, v ktorom prežili mladosť ich rodičia či starí rodičia.

 

 

 
ÚSPEŠNÍ ABSOLVENTI

ZELENÁ ŠKOLA

ZELENÁ ŠKOLA
Ja-Slovensko
Ja-Slovensko

OnLine

TOPlist