Zvoľ jazyk

Slovak English French German Greek Hungarian Italian Polish Russian Spanish
ISIC
Program DofE

KTO MA DNES SVIATOK

Streda, 22. September 2021

Dnes má meniny Móric
Zajtra má meniny Zdenka

Kde nás najdete


SPEVY MÔJHO RODU 2019 PDF Tlačiť E-mail
Štvrtok, 28 Marec 2019 15:08

SPEVY MÔJHO RODU 2019

Spevy môjho rodu je tradičný festival rusínskej ľudovej piesne. Tento 15. ročník festivalu sa konal v dňoch 25. a 26.marca 2019 v meste Humenné a Medzilaborce.  Festival bol venovaný spomienke na prvú laureátku festivalu pani Máriu Čokynovú, rodáčku z Uble.

 

 

Podujatie finančne podporili - Fond na podporu kultúry, PSK, mestá Medzilaborce,Humenné, Rusínska obroda na Slovensku, Ľubovnianske osvetové stredisko, Matica slovenská a Vihorlatské múzeum v Humennom.

V rámci súťažného programu sa počas štyroch koncertov v MsKS v Humennom a v Medzilaborciach predstavilo až 45 najlepších detských a mládežníckych spevákov rusínskych piesní z regiónov Snina, Medzilaborce, Humenné, Prešov, Stará Ľubovňa, Bardejov, Stropkov a Svidník.  Všetky piesne odzneli v doprovode ľudovej hudby FS Chemlon a SZUŠ Kudlovská v Humennom pod vedením primášov Mgr. Art. Vierky Hajdukovej, členky štátnej filharmónie Košice a Štefana Galíka. Scenár a réžiu programu pripravil Mgr. Miroslav Kerekanič.

Náš okres reprezentovali tri dievčatá. Katarína Vygodová, Liana Olejárová a Ľudmila Lukáčová žiačky Spojenej školy vo Svidníku a zároveň speváčky DFS Makovička.  Najvyšším ocenením tohto festivalu je titul LAUREÁT, ktorý udelila trojčlenná porota v zložení: Doc. Mgr. Vladimír Marušin, ArtD. štátny radca MK SR,  Mgr. Lenka Magurová, DiS.art – hlasový pedagóg,  Miroslav Dzijak, DiS.art- pedagóg hudby.

Na našu veľkú radosť sa laureátkou 15. ročníka stala Ľudmila Lukáčová s piesňou Ta tak mene ťažko, v ktorej prejavila veľkú muzikalitu a cit pre hudbu. Pieseň upravoval Š. Galík, ktorý povedal: „Ľudka si to zaslúžila. Cenu dostala za spev a my muzikanti sme pri nej boli len také farbičky.“ Liana Olejárová si s piesňou Ej, hoj,  letilo koleso vyspievala cenu primátora mesta Medzilaborce. Katarína Vygodová si s piesňou Pasu korovičky vyspievala cenu Rusínskej obrody.

Úspechy naších malých speváčok nás veľmi tešia. Prajeme im preto radosť zo spevu a lásku k ľudovej piesni na celý život.

Mgr. Ingrid Lukáčová

 
ÚSPEŠNÍ ABSOLVENTI

ZELENÁ ŠKOLA

ZELENÁ ŠKOLA
Ja-Slovensko
Ja-Slovensko

OnLine

TOPlist