Zvoľ jazyk

Slovak English French German Greek Hungarian Italian Polish Russian Spanish
ISIC
Program DofE

KTO MA DNES SVIATOK

Streda, 22. September 2021

Dnes má meniny Móric
Zajtra má meniny Zdenka

Kde nás najdete


REGIÓN HORNÉHO ŠARIŠA PDF Tlačiť E-mail
Piatok, 24 Máj 2019 08:08

REGIÓN HORNÉHO ŠARIŠA

Súčasný vyučovací proces v predmete geografia zameriava pozornosť žiakov na získavanie vedomostí o svetadieloch a poznávanie rozmanitých krajín celého sveta. Poznatky o miestnej kultúre sa žiaci dozvedajú až v 9. ročníku. Región Horného Šariša je krajinou, v ktorej žiaci žijú, vzdelávajú sa a kreujú svoju osobnosť a práve tieto dôvody nás viedli k tomu, aby naši žiaci poznávali pamiatky rusínskej kultúry, ktoré vytvorili naši predkovia pozdĺž Karpatskej drevenej cesty.


Práve preto sme spolu so žiakmi 5-7. ročníka Spojenej školy počas mimoškolských aktivít a vedenia geografického krúžku vytvorili projekt ,,Horného Šariša“. Žiaci do projektu znázornili fyzicko-geografickú charakteristiku miestneho regiónu a v neposlednej miere vkladali symboly historických, kultúrnych a sakrálnych pamiatok Horného Šariša. Našim prvoradým záuj­mom bolo, aby žiaci pochopili dôležitosti poznávania vlastnej krajiny, histórie a jedineč­nej  rusínskej kultúry.

Po vytvorení projektu sme sa rozhodli so žiakmi aj skúmané lokality navštíviť. Zrealizovali sme tieto geografické exkurzie: Vojenské historické múzeum vo Svidníku, skanzen mesta Svidník a plánujeme navštíviť aj drevenú cirkev v Ladomírovej.

K realizovaným exkurziám sme sa rozhodli pripojiť aj aktivity, ktoré majú globálny charakter. Tieto aktivity sú súčasťou Globálneho vzdelávania žiakov, ktoré realizuje nezisková organizácia „Človek v ohrození“ a v krátkej dobe budú vydané aj v metodickej príručke pre predmet etická výchova a geografia.

Žiaci prostredníctvom projektového vyučovania, exkurzií a aktivít rozvíjali svoju osobnosť, kreativitu, tvorivosť a dosiahnuté vedomosti zúžitkovali v praxi a v reálnom živote.

Mgr. Nikola Mihoková

 
ÚSPEŠNÍ ABSOLVENTI

ZELENÁ ŠKOLA

ZELENÁ ŠKOLA
Ja-Slovensko
Ja-Slovensko

OnLine

TOPlist