Zvoľ jazyk

Slovak English French German Greek Hungarian Italian Polish Russian Spanish
ISIC
Program DofE

KTO MA DNES SVIATOK

Pondelok, 25. Október 2021

Dnes má meniny Aurel
Zajtra má meniny Demeter

Kde nás najdete


VČELA V ŽIVOTE ČLOVEKA PDF Tlačiť E-mail
Štvrtok, 13 Jún 2019 13:35

VČELA V ŽIVOTE ČLOVEKA

„Ak uhynie posledná včela, ľuďom zostávajú štyri roky života. Už nebudú žiadne včely, žiadne opeľovanie, žiadne rastliny a žiadni ľudia.“

Albert Einstein, 1921

Základná organizácia Slovenského zväzu včelárov vo Svidníku, Podduklianske osvetové stredisko Svidník, Centrum voľného času Svidník a Mesto Svidník pravidelne vyhlasujú okresnú súťaž s tradičným názvom Medový štetec.

 

Každoročne sa do tejto zmysluplnej aktivity zapája aj naša škola s výtvarnými aj priestorovými prácami. To, že od existencie tohto blanokrídleho hmyzu závisí existencia ľudského jedinca, je všetkým nepochybne už dávno známe. Vďaka tomu, že včely opelia kvety, máme z nich neskôr plody a teda potravu. Vďaka opeľovaniu pomáhajú k rozmnožovaniu rastlín, čím sa zachováva druhová pestrosť našej prírody. Hádam v žiadnej domácnosti nechýbajú včelie produkty ako sú med či propolis, ktoré sú pre nás vzácnym zdrojom  energie, vitamínov, minerálov, aminokyselín a celého radu zdraviu prospešných látok. Výstava žiackych prác, ktorá sa konala v Dome kultúry vo Svidníku bola spojená aj s prezentáciou informácií o ostatných včelích produktoch ako sú materská kašička, včelí jed, peľ či včelí vosk. Žiaci si tieto informácie s veľkým záujmom prečítali a uvedomili si, aký veľký význam má malá včielka pre celý svet. Z výstavy sme odchádzali o čosi múdrejší a zároveň s ocenením – 1.miestom vo svojej kategórii, ktoré za svoju výtvarnú prácu získala žiačka 7. ročníka. Odmenená bola sladkým medom a kresliacimi potrebami. Dúfame, že aj o rok pretavia naši žiaci svoju kreativitu a výtvarný talent do „včelích diel“.

Mgr. Tatiana Braslavská

 
ÚSPEŠNÍ ABSOLVENTI

ZELENÁ ŠKOLA

ZELENÁ ŠKOLA
Ja-Slovensko
Ja-Slovensko