Zvoľ jazyk

Slovak English French German Greek Hungarian Italian Polish Russian Spanish
ISIC
Program DofE

KTO MA DNES SVIATOK

Štvrtok, 6. Máj 2021

Dnes má meniny Hermína
Zajtra má meniny Monika

Kde nás najdete


VÝLET SPIŠ PDF Tlačiť E-mail
Utorok, 18 Jún 2019 12:21

VÝLET SPIŠ

Dňa 11. júna 2019 sa žiaci 3.AZ, 3.BZ a 4.AZ v počte 41 zúčastnili výletu do regiónu Spiš.   Naším cieľom bolo sprostredkovať žiakom históriu, kultúru i prírodu. Plán sa nám podarilo splniť do bodky.


Prvou našou zastávkou bol kaštieľ Markušovce, ktorý patril rodu Mariássy. V 50. rokoch 20. storočia bol upravený na múzeum. Na poschodí sme si mohli prezrieť historický nábytok, na prízemí je zastúpené mladšie obdobie. Zaujímavé boli zbierky skla, porcelánu, ukážky dobového odievania, súbor zrkadiel, hodín, historických zbraní, poľovnícky salónik, obrazy. Okolie kaštieľa je upravené na francúzsky park s tromi stupňovitými terasami. Na poslednej z nich stojí letohrádok Dardanely, v ktorom je hudobná sála  s desiatkami historických klavírov.

Druhou našou zastávkou bolo Spišské divadlo REDUTA. Režisér Peter Palik pripravil pôvabný rozprávkový príbeh KRÁSKA A NETVOR. Išlo o príbeh nevinného dievčaťa menom Bianka, ktoré sa dostane do zakliateho zámku, kde vládne ohavný netvor. Netvor jej však neublíži. Jedinou jeho podmienkou je, že dievča nesmie uzrieť jeho podobu. Postupne si na spoločnosť netvora zvykne. Dokonca si ho i obľúbi. Jedného dňa však zbadá netvorovu tvár v zrkadle. No jej city sú omnoho silnejšie ako strach a vďaka tomu sa podarí netvora odkliať. Žiaci mali možnosť pochopiť, že skutočná krása človeka nie je v jeho zovňajšku, ale je ukrytá v srdci každého človeka.

Po divadelnom predstavení sme sa prešli po námestí, kde sme mohli vidieť najvyššiu kostolnú vežu Slovenska, ktorá má 87 m.  Na jej štyroch stranách sme napočítali až sedem hodinových ciferníkov. Pri radnici sme sa zastavili pri Mieste prianí, kde si každý niečo zaprial a zazvonil na zvon, ktorý zanesie prianie k nebesiam. Nachádza sa tu aj zvon uliaty Jánom Wagnerom  na prelome 14. a 15. storočia, ktorý bol pôvodne umiestnený vo veži farského kostola v Markušovciach.

Treťou našou zastávkou bola ZOO. Zoologická záhrada Spišská Nová Ves je najmenšia a zároveň najmladšia zoologická záhrada na Slovensku, kde sme však mohli vidieť zvieratá rôzneho druhu. Okrídlené, štvornohé, domáce, vodné, africké, juhoamerické..

Keďže počasie nám prialo, neodpustili sme si zmrzlinu, ani chladený nápoj, chládoček, či detské ihrisko. Prísť domov s prázdnymi rukami sa nepatrí, preto sme nezabudli kúpiť pekné suveníry. Plní zážitkov a nových informácií sme sa šťastne vrátili domov ,aby sme sa s nimi podelili s rodičmi i blízkymi.

Mgr. Ingrid Lukáčová

 

Projekt INTERREG

Projekt INTERREG V-A Poľsko-Slovensko
ÚSPEŠNÍ ABSOLVENTI
Ja-Slovensko
Ja-Slovensko

Počasie

OnLine

TOPlist