Zvoľ jazyk

Slovak English French German Greek Hungarian Italian Polish Russian Spanish
ISIC
Program DofE

KTO MA DNES SVIATOK

Štvrtok, 6. Máj 2021

Dnes má meniny Hermína
Zajtra má meniny Monika

Kde nás najdete


VÝLET SLOVENSKÝ KRAS PDF Tlačiť E-mail
Štvrtok, 27 Jún 2019 07:58

VÝLET DO SLOVENSKÉHO KRASU

Národný park Slovenský kras je najväčším krasovým územím  strednej Európy. Čím je toto územie tak výnimočné? Nachádza sa tu prírodné prostredie s dokonale rozvinutými krasovými javmi, ako sú jaskyne, priepasti, či Zádielska tiesňava. Prírodné lokality obohacujú aj historické a kultúrne pamiatky tohto regiónu.

Práve  preto sme sa s našimi žiakmi 5.-7. ročníka Spojenej školy dňa 19.6.2019  rozhodli navštíviť lokality v tejto chránenej prírodnej oblasti. V údolí rieky Slaná severozápadne od Rožňavy sme navštívili lovecké sídlo, dnes múzeum Betliar. Uprostred tohto sídla žiakov zaujal nádherný anglický park s umelou jaskyňou a vodopádom. Počas prehliadky sme sa čosi dozvedeli aj o bohatom rode Andássyovcov, ktorí tam žili až do 19. storočia a prestavali ho na renesančno-barokovú stavbu. Azda najzaujímavejšou pre žiakov bola veľká knižnica, ktorá uchováva vyše 14 tisíc zväzkov kníh v rôznych jazykoch. Na západnom úpätí Silickej planiny sme navštívili Gombaseckú jaskyňu, ktorá  bola zaradená do zoznamu svetového dedičstva UNESCO vďaka bohatej brčkovej výzdobe. Niektoré brčká dosahujú dĺžku až 3 metre. Žiaci jaskyňu obdivovali a preskúmali každý jej skrytý kút a bohatú výzdobu.

Plní spoločných zážitkov a nových informácii sme sa nakoniec vybrali navštíviť aj mesto Košice.

Mgr. Nikola Mihoková

 

 

Projekt INTERREG

Projekt INTERREG V-A Poľsko-Slovensko
ÚSPEŠNÍ ABSOLVENTI
Ja-Slovensko
Ja-Slovensko

Počasie

OnLine

TOPlist