Zvoľ jazyk

Slovak English French German Greek Hungarian Italian Polish Russian Spanish
ISIC
Program DofE

KTO MA DNES SVIATOK

Štvrtok, 28. September 2023

Dnes má meniny Václav
Zajtra má meniny Michal

Kde nás najdete


PAMÄTNÝ DEŇ OBETÍ HOLOKAUSTU A RASOVÉHO NÁSILIA PDF Tlačiť E-mail
Pondelok, 16 September 2019 06:58

PAMÄTNÝ DEŇ OBETÍ HOLOKAUSTU A RASOVÉHO NÁSILIA

Deviaty septembrový deň si na našej Spojenej škole pripomíname obete holokaustu a rasového násilia. Tento deň je spomienkou prijatia židovského kódexu, ktorý bol jedným z najkrutejších zákonov v Európe. Kódex obmedzoval základné občianske a ľudské práva ľudí, a vystavil ich prenasledovaniu a diskriminácii.

 

Premýšľali sme, akou zaujímavou formou priblížiť našim žiakom tieto nehumánne činy, aby si z nich zobrali ponaučenie, a história sa už nezopakovala. Zvolili sme osobnú skúsenosť a individuálne zážitky, ktoré ich oslovia najviac. Naši najstarší deviataci minulý rok navštívili koncentračný tábor Auschwitz-Birkenau, ktorý bol najväčším nemeckým táborom v dobe nacizmu.

Pre 3. - 9. ročník si pripravili prednášku, ktorá zobrazovala odchod židov z ich domova,  vyčlenenie do gét a putovanie do koncentračných táborov. Žiaci podrobne opísali, čím všetkým si museli ľudia v táboroch prejsť, a popísali každú jednu miestnosť v ktorej žili a snažili sa prežiť. Žiakov ich rozprávanie veľmi zaujalo a získali ich pozornosť natoľko, že po rozprávaní nasledovala diskusia a dokumentárny film ,,Jeden deň v Osvienčime“.

Naši študenti Obchodnej a hotelovej akadémie Spojenej školy uprednostnili československý film ,,Collete“. Film bol o osude tajnej lásky Viliho a krásnej belgickej židovky Collete v prostredí hrôzy, a tenkej hranice medzi dobrom a zlom.

Pevne veríme, že naši študenti si zobrali z histórie ponaučenie pretože ,,Príliš veľa myslíme a príliš málo cítime. Viac ako stroje potrebujeme ľudskosť. Viac ako rozum potrebujeme láskavosť a miernosť. Bez toho stratíme všetko“ (Charles Chaplin).

Mgr. Nikola Mihoková

 
ÚSPEŠNÍ ABSOLVENTI

ZELENÁ ŠKOLA

ZELENÁ ŠKOLA
Ja-Slovensko
Ja-Slovensko
Ja-Slovensko
Ja-Slovensko
Ja-Slovensko