Zvoľ jazyk

Slovak English French German Greek Hungarian Italian Polish Russian Spanish
ISIC
Program DofE

KTO MA DNES SVIATOK

Štvrtok, 28. September 2023

Dnes má meniny Václav
Zajtra má meniny Michal

Kde nás najdete


BURATÍNO, BURATÍNO PDF Tlačiť E-mail
Pondelok, 11 November 2019 08:18

BURATÍNO, BURATÍNO

Dňa 4.novembra2019 sa 173 žiakov Spojenej základnej školy zúčastnilo na divadelnom predstavení v Prešove. Nakoľko naša škola začala v septembri 2019 s vyučovaním rusínskeho jazyka v prvom a piatom ročníku základnej školy, zvolili sme si preto za cieľ našej cesty Divadlo ALEXANDRA DUCHNOVIČA, ktoré hrá v jazyku nám blízkom.  Pre mnohých z nás v našom rodnom jazyku,  v jazyku rusínskom.

 

Cieľom bolo rozvíjať u žiakov povedomie o rusínskom jazyku. Cez rusínsky jazyk pestovať vzťah k umeleckému slovu, prednesu, divadlu, umožniť kultúrne vyžitie a naučiť sa pravidlá správania sa v divadle.

Príbeh Buratína, či Pinocchia všetci poznáme. Buratino, hlavný hrdina rozprávky Alexeja Tolstého Zlatý kľúčik alebo Buratinove dobrodružstvá, je nezbedná, neposlušná a nekonečne zvedavá, ale napriek tomu sympatická drevená bábka s dlhým nosom, ktorý akoby bol predurčený, aby ho jeho majiteľ strkal, kam netreba. Buratino má nos, ktorý vyňuchá každé dobrodružstvo, nebezpečenstvo, ale aj spôsob, ako z neho vyjsť so zdravou kožou, a nielen to – pomôže mu nájsť, po čom všetci túžime – zlatý kľúčik, ktorým sa dajú otvoriť dvere k šťastnému životu... Svojou popletenosťou, jednoduchosťou si získal všetky deti. Zapojil ich do komunikácie, do príbehu, div niektoré nevybehli medzi hercov. Na záver sme hercov odmenili dlhým potleskom a úsmevom na tvári.

Po predstavení sme navštívili nákupné centrum, aby sme sa domov vrátili s plnými rukami, ale prázdnymi peňaženkami. No hlavne plný zážitkov a poznania, že aj náš rusínsky jazyk je pre život potrebný.  Možno raz aj z našich žiakov budú herci v našom národnostnom divadle.

Mgr. Ingrid Lukáčová

 
ÚSPEŠNÍ ABSOLVENTI

ZELENÁ ŠKOLA

ZELENÁ ŠKOLA
Ja-Slovensko
Ja-Slovensko
Ja-Slovensko
Ja-Slovensko
Ja-Slovensko