Zvoľ jazyk

Slovak English French German Greek Hungarian Italian Polish Russian Spanish
ISIC
Program DofE

KTO MA DNES SVIATOK

Štvrtok, 28. September 2023

Dnes má meniny Václav
Zajtra má meniny Michal

Kde nás najdete


INŠPIRUJÚCI ŽIACI, TVORIVÁ MYSEĽ PDF Tlačiť E-mail
Pondelok, 11 November 2019 08:27

INŠPIRUJÚCI ŽIACI, TVORIVÁ MYSEĽ

V klubovni školy sa nám v pondelok 28.10. pri príležitosti Medzinárodného dňa školských knižníc  predstavil sám Jozef Gregor Tajovský a prerozprával nám úryvok zo svojho vlastného životopisu uverejneného r. 1931 v Slovenskom literárnom almanachu. Predstavil nám aj svoju manželku Hanu Gregorovú, nespútanú bohémku a jednu z prvých slovenských feministiek. Spolu nám priblížili svoj neľahký spoločný život. A nebolo to náhodou. Spoločne sme  oslávili 145. výročie jeho narodenia.

 

Mamka Pôstková z rovnomennej poviedky, Palčík, bezdetný bohatý gazda a jeho žena Mara, ich synovec Ďurko a Zuzka z divadelnej hry Statky-zmätky i Maco Mlieč – ich životy a osudy nám prostredníctvom dramatizácie predstavili naši deviataci. Tie sú dôkazom toho, že Tajovský dokázal zachytiť realitu nielen pravdivo a kriticky, ale aj so zmyslom pre humorné situácie.

Zábavnou spoločnou aktivitou bola tvorba odkazov samému autorovi. Žiaci na papierové útržky písali odkazy, ktoré lepili na vopred pripravený panel. Takýmto spôsobom si uctili jeho prínos do slovenskej literatúry. Táto aktivita bola zároveň aj vyvrcholením 15. ročníka celoslovenského projektu "Najzaujímavejšie podujatie školskej knižnice“ v našej škole a odkazmi samému autorovi sme ukončili tento náučný, zábavný, kreatívny i obohacujúci deň.

Mgr. Erika Saloňová

 
ÚSPEŠNÍ ABSOLVENTI

ZELENÁ ŠKOLA

ZELENÁ ŠKOLA
Ja-Slovensko
Ja-Slovensko
Ja-Slovensko
Ja-Slovensko
Ja-Slovensko