Zvoľ jazyk

Slovak English French German Greek Hungarian Italian Polish Russian Spanish
ISIC
Program DofE

KTO MA DNES SVIATOK

Štvrtok, 28. September 2023

Dnes má meniny Václav
Zajtra má meniny Michal

Kde nás najdete


75. VÝROČIE OSLOBODENIA SVIDNÍKA PDF Tlačiť E-mail
Štvrtok, 16 Január 2020 08:01

75. VÝROČIE OSLOBODENIA SVIDNÍKA

DISKUSNÉ FÓRUM

Dejiny -  nekonečné množstvo dátumov, kráľov, udalostí, vojen, ľudských osudov... Každá historická udalosť, ale predovšetkým vojna ovplyvnila to, ako dnes vyzerá naša spoločnosť a aký život v súčasnej dobe žijeme. Druhá svetová vojna poznačila celé generácie rodín, predovšetkým mužov, ktorí museli opustiť svoje domovy a odísť aj proti svojmu svedomiu bojovať na front.

 

Práve kvôli týmto udalostiam sme sa s našimi žiakmi Spojenej školy zapojili do diskusného fóra pri príležitosti 75. výročia oslobodenia Svidníka, ktoré bolo vyhlásené a organizované pod záštitou primátorky mesta Svidník.

Úlohou žiakov bolo vyhľadať vo svojom okolí ľudí, ktorí prežili druhú svetovú vojnu a dozvedieť sa viac o ich neľahkom živote v tej dobe, aby sa na tieto životné príbehy tak rýchlo nezabudlo. Žiaci s veľkým zanietením hľadali a pýtali sa rodičov, starých rodičov, príbuzných aj známych a vypočuté príbehy spracovali do video prezentácií a výtvarných prác. Snažili sa vystihnúť to najpodstatnejšie a najľudskejšie z rozprávania pamätníkov vojny.

Filip Vygoda, žiak 9. ročníka, reprodukoval na diskusnom fóre príbeh svojho pradeda Františka, ktorý bojoval počas druhej svetovej vojny pri obliehaní mesta Sevastopoľ na polostrove Krym od jesene 1941 do leta 1942. Prítomným rozpovedal, čo sa s ním stalo a ako tento  najväčší ozbrojený konflikt v ľudských dejinách ovplyvnil na veľmi dlhý čas jeho život aj život celej rodiny.

Žiačky 7. - 9. ročníka navštívili v Átriu, zariadení pre seniorov,  92- ročnú pani Helenu Rusinkovú zo Pstrinnej, ktorá vojnu prežila a zanietene im porozprávala svoj zaujímavý príbeh od udalosti, keď ich Nemci v auguste 1939, presne v deň jej narodenín vyhnali z domu, cez opis bojov, vypálenie dediny, nočný pochod lesom, neľahký život v skromných podmienkach až po oslobodenie a koniec vojny. Podrobne popísala, aké boli vzťahy medzi ľuďmi a ako sa ich životy po druhej svetovej vojne zmenili. Nezabudla ani na stručný, ale jasný odkaz pre dnešnú spoločnosť a síce, nech už nikto z nás nedovolí, aby sa takáto hrôza v ľudských dejinách ešte niekedy zopakovala.

Diskusné fórum nás všetkých obohatilo a ponúklo pohlaď do histórie a dejín nášho regiónu. Zároveň nám takéto aktivity pomáhajú  nezabúdať na minulosť a pripomínať si tak dôležité historické udalosti nášho mesta.

Mgr. Nikola Mihoková

 
ÚSPEŠNÍ ABSOLVENTI

ZELENÁ ŠKOLA

ZELENÁ ŠKOLA
Ja-Slovensko
Ja-Slovensko
Ja-Slovensko
Ja-Slovensko
Ja-Slovensko