Zvoľ jazyk

Slovak English French German Greek Hungarian Italian Polish Russian Spanish
ISIC
Program DofE

KTO MA DNES SVIATOK

Štvrtok, 28. September 2023

Dnes má meniny Václav
Zajtra má meniny Michal

Kde nás najdete


ČO VIEŠ O HVIEZDACH? PDF Tlačiť E-mail
Štvrtok, 12 Marec 2020 09:40

ČO VIEŠ O HVIEZDACH?

Na Slovensku sa nachádza približne osemnásť hvezdární a planetárií. Máme to šťastie, že práve jednu z týchto osemnástich hvezdárni máme v okrese Svidník.  Je to Hvezdáreň Roztoky.  Hvezdáreň usporadúva pre školy verejné pozorovania a prednášky.

 

Žiaci našej základnej školy  často čítajú knihy o vesmíre, pozerajú o ňom filmy a hlavne majú množstvo otázok ohľadom vesmíru. Žiaci 1. až 6. ročníka preto využili možnosť navštíviť Hvezdáreň  Roztoky a  nájsť odpovede na svoje otázky. Po príchode a občerstvení si vypočuli zaujímavú prednášku o slnečnej sústave. Našich žiakov taktiež zaujalo rozprávanie o čiernych dierach vo vesmíre, no ešte viac sa im páčil film, ktorý  si o čiernych dierach  pozreli. Pán hvezdár im pomohol nájsť odpovede na ich otázky, ktorých nebolo nemálo. Prešli sa vesmírnym chodníkom, na ktorom mali možnosť nielen vidieť planéty slnečnej sústavy zblízka, ale mohli sa planét aj dotknúť.  Počasie nám neprialo, a preto nebolo možné v tento deň oblohu pozorovať. Pán hvezdár aspoň ukázal žiakom veľký astronomický ďalekohľad. Hoci počasie nebolo  priaznivé, túto exkurziu  si žiaci  užili, získali veľa nových poznatkov  a veria, že sa do hvezdárne v Roztokoch ešte vrátia.

Mgr. Lucia Smaržiková

 
ÚSPEŠNÍ ABSOLVENTI

ZELENÁ ŠKOLA

ZELENÁ ŠKOLA
Ja-Slovensko
Ja-Slovensko
Ja-Slovensko
Ja-Slovensko
Ja-Slovensko