Zvoľ jazyk

Slovak English French German Greek Hungarian Italian Polish Russian Spanish
ISIC
Program DofE

KTO MA DNES SVIATOK

Utorok, 21. September 2021

Dnes má meniny Matúš
Zajtra má meniny Móric

Kde nás najdete


KUCHYŇA STAREJ MAMY PDF Tlačiť E-mail
Utorok, 22 September 2020 07:54

KUCHYŇA STAREJ MAMY

Dňa 14. septembra 2020 žiaci 1.- 4. ročníka Spojenej školy strávili Didaktické hry v prírode netradične. Vďaka úspešnému projektu spoločnosti Tesco „Vy rozhodujete, my pomáhame“ mohli spoznať skanzen inými očami. Areálom ich sprevádzali veľmi ochotní lektori, Ich pútavé rozprávanie o každodennom živote starých i prastarých rodičov prenieslo deti v čase.

Objavná cesta do minulosti bola zameraná hlavne na pestovanie poľnohospodárskych plodín a ich využitie v kuchyni. Dozvedeli sa, že najdôležitejšími potravinami v našom regióne boli múka, kukurica a strukoviny. Pred drevenou chyžou už na nich čakala žena oblečená v dobovom kroji a pozvala ich do vnútra. Hneď si všimli zmenu v spôsobe bývania. Darmo tam hľadali televízor alebo WiFi. Obdivovali a spoznávali drevené kuchynské náradie. Svoje získané vedomosti si mohli otestovať vo vedomostnom  kvíze a predmety pomenovať v rusínskom nárečí. Neodmysliteľnou súčasťou prírodnej expozície je aj vodný mlyn, ktorý si deti so záujmom prezreli. Dozvedelisa ako to kedysi v ňom fungovalo a čo všetko museli ľudia urobiť predtým ako sa dopracovali k chlebu.Tí, ktorí si vyskúšalimletie na ručnomkamennommlyne – žarnove rýchlo zistili, aké to bolo náročné. V tvorivej dielničke si detizo strukovín „uvarili“špeciálny obrázok.Nebol však na jedenie, ale skôr na výzdobu detskej izby. Vytvorili ho pomocoušošovice, hrachu, pohanky, ktoré ukladali a lepili na predkreslený motív jesennej prírody. A samozrejme nechýbal piknik, deti si pochutnali na opečených špekáčikoch. Veríme, že si deti odniesli z podujatia nielen pekný zážitok, ale aj získali veľa nových poznatkov.

vychovávateľky ŠKD

 
ÚSPEŠNÍ ABSOLVENTI

ZELENÁ ŠKOLA

ZELENÁ ŠKOLA
Ja-Slovensko
Ja-Slovensko