Zvoľ jazyk

Slovak English French German Greek Hungarian Italian Polish Russian Spanish
ISIC
Program DofE

KTO MA DNES SVIATOK

Pondelok, 6. Február 2023

Dnes má meniny Dorota
Zajtra má meniny Vanda

Kde nás najdete


U RUSNACKIJ KUCHNI PDF Tlačiť E-mail
Sobota, 05 Február 2022 00:00

U RUSNACKIJ KUCHNI

Varíme s láskou, pečieme srdcom

Na Spojenej škole vyučujeme rusínsky jazyk. V rámci hodín často využívame aj zážitkové formy. Vytvárajú nám skutočné spomienky, zážitky, ktoré pretrvávajú omnoho dlhšie, ako len mechanicky naučené vedomosti.

 


17.01.2022 sme s o žiakmi 2. stupňa „ piekli srdcom“. V úvode sme sa porozprávali o živote ľudí v minulosti. O práci, o jedle, o prežívaní voľných chvíľ, o zvykoch...KREPLI je tradičné jedlo našich predkov, ktoré sa zachovalo až dodnes. Nasýti, osladí mlsné jazýčky, rozvonia celý byt. Keďže je fašiangové obdobie a kreple v tomto období radosti a veselosti  nechýbali v žiadnej domácnosti, rozhodli sme sa, že nebudú chýbať ani v našej „ rusnackij kuchni“. Cesto nám zapracovali naše šikovné tety kuchárky. Všetci sme sa s nadšením a veľkými očakávaniami i slinkami pustili do práce. Rozdelili sme sa do troch skupín. Chlapci predstavovali mužov v rodine v minulosti, preto sa zabávali rozprávaním vtipov.. Skupinka dievčat sa venovala stolovaniu - príprave stola. Ostatné dievčatá vaľkali cesto, vykrajovali kreple, plnili veľmi chutným domácim džemom od našej pani riaditeľky a posypávali práškovým cukrom. Nelenili ani p. učiteľky, pretože tie pomáhali s vysmážaním na horúcom oleji. Práca nám išla od ruky. Šikovný muzikant Tadeáš  zahral na harmonike rusínske ľudové pesničky. Pracovali sme, spievali, žartovali...Preniesli sme sa do doby našich predkov.  Dievčatá kreple naservírovali na taniere a položili na stoly. Podľa zvykov našich prarodičov sme sa pred jedlom pomodlili a s chuťou sa pustili do jedenia.To čo naozaj prežijeme, vyskúšame, ochutnáme, si zapamätáme najdlhšie a napĺňa nás to pocitom radosti, eufórie a šťastia.

Mgr. Jana Nagajdová

Mgr. Ingrid Lukáčová

 
ÚSPEŠNÍ ABSOLVENTI

ZELENÁ ŠKOLA

ZELENÁ ŠKOLA
Ja-Slovensko
Ja-Slovensko
Ja-Slovensko
Ja-Slovensko
Ja-Slovensko