Zvoľ jazyk

Slovak English French German Greek Hungarian Italian Polish Russian Spanish
ISIC
Program DofE

KTO MA DNES SVIATOK

Pondelok, 6. Február 2023

Dnes má meniny Dorota
Zajtra má meniny Vanda

Kde nás najdete


LYŽIARSKY VÝCVIKOVÝ KURZ ŽIAKOV SPOJENEJ ŠKOLY V STREDISKU VYŠNÉ RUŽBACHY PDF Tlačiť E-mail
Sobota, 26 Február 2022 00:00

LYŽIARSKY VÝCVIKOVÝ KURZ ŽIAKOV SPOJENEJ ŠKOLY V STREDISKU VYŠNÉ RUŽBACHY

„Konečne!“ Tak takto zneli výkriky mnohých žiakov, ktorí sa po dvoch rokoch protipandemických opatrení a z nich vyplývajúcich obmedzení mohli v dňoch 14. až 18. februára 2022 zúčastniť dlho očakávaného lyžiarskeho výcviku.

 

Celkovo sa kurzu zúčastnilo 64 žiakov základnej školy a obchodnej akadémie, 5 učiteľov a jeden zdravotník. Za miesto pobytu si naša škola zvolila osvedčené lyžiarske stredisko Vyšné Ružbachy. Po príchode boli naši žiaci ubytovaní v neďalekom penzióne Ružbašský dvor. Nádherné počasie a ideálne snehové podmienky nás hneď vytiahli na svah, kde si naši učitelia, ktorí boli zároveň aj lyžiarski inštruktori, rozdelili žiakov podľa schopností a zručností v lyžovaní. Lyžiarsky kurz prebiehal podľa výcvikového plánu a tešíme sa, že naplnil svoj cieľ. Hoci niektorí žiaci stáli na lyžiach prvýkrát v živote, veľmi rýchlo si dokázali osvojiť základné lyžiarske zručnosti na úrovni bezpečného pohybu na lyžiach v nenáročnom teréne. Pokročilí lyžiari sa zasa zdokonalili v lyžiarskej technike a zvládli aj základy carvingového lyžovania. Mgr. Rastislav Paňko, vedúci lyžiarskeho výcviku, nás vyzbrojil aj teoretickými vedomosťami a  priblížil nám tzv. Biely kódex, súbor pravidiel správania sa na zjazdovkách, ktoré je povinný dodržiavať každý lyžiar či iný účastník zdržujúci sa v blízkosti lyžiarskej trate. Lyžovalo sa každý deň po raňajkách od 9:00 do 11:30 hod. a popoludní od 13:00 do 15:30 hod., len v stredu poobede bol naplánovaný oddych, a tak sme sa vybrali na prechádzku kúpeľnou dedinou Vyšné Ružbachy a navštívili aj unikátne travertínové jazierko v tvare krátera. Neobišli sme ani miestne potraviny a doplnili zásoby, keďže na svahu nám trávilo akosi rýchlejšie. Pri lyžovaní sme si všetci užili veľa smiechu a zábavy, každý deň robili pokroky a ako plynul čas, nechýbala nám ani odvaha. V závere výcviku bolo ťažké rozpoznať, kto je začiatočník a kto pokročilý. Predposledný deň kurzu sme si spríjemnili karnevalom a diskotékou a rozdali aj niekoľko cien vo viacerých kategóriách ako najlepšia maska, najvytrvalejší lyžiar, najčistejšia izba, najlepší jedák atď. Počas celého týždňa vládla medzi žiakmi príjemná atmosféra, prežili naozaj pekné chvíle v dobrom kolektíve, zdokonalili sa v lyžovaní, utužili pôvodné a  nadviazali nové priateľstvá, ale predovšetkým si odniesli nezabudnuteľné zážitky, na ktoré budú ešte dlho spomínať.

Mgr. Tatiana Braslavská

 
ÚSPEŠNÍ ABSOLVENTI

ZELENÁ ŠKOLA

ZELENÁ ŠKOLA
Ja-Slovensko
Ja-Slovensko
Ja-Slovensko
Ja-Slovensko
Ja-Slovensko