Zvoľ jazyk

Slovak English French German Greek Hungarian Italian Polish Russian Spanish
ISIC
Program DofE

KTO MA DNES SVIATOK

Pondelok, 6. Február 2023

Dnes má meniny Dorota
Zajtra má meniny Vanda

Kde nás najdete


DEŇ ZEME PDF Tlačiť E-mail
Pondelok, 02 Máj 2022 00:00

DEŇ ZEME V ZNAMENÍ MÓDNEJ PREHLIADKY, NÁVŠTEVY ZBERNÉHO DVORA, ALE AJ ZBIERANIA ODPADKOV

22. apríl patrí už tradične Dňu Zeme. V roku 1970 vedci a ekológovia najmä z USA ovplyvnení fotografickými a telegrafickými snímkami z vesmíru, na ktorých je viditeľná krehkosť a zraniteľnosť Zeme, naliehavo vyzvali k spoločnému celosvetovému úsiliu na jej ochranu.

Do roku 1990 venovali pozornosť Dňu Zeme predovšetkým na americkom kontinente. Svetovým dňom sa stal od roku 1990, kedy začalo iniciatívne pôsobiť Medzinárodné ústredie DŇA ZEME so sídlom v Stanforde (Kalifornia, USA). V súčasnosti je Deň Zeme medzinárodným sviatkom, kedy sa celosvetovo konajú podujatia upozorňujúce na zhoršujúci sa stav životného prostredia a podporujúce ekologické správanie. Naša škola sa v tomto čase tiež aktívne zapája do rôznych environmentálnych aktivít a inak tomu nebolo ani tento rok. Zúčastnili sme sa módnej prehliadky v rámci aktivít mesta Svidník ku Dňu Zeme, na ktorej sme predviedli naše modely z odpadových materiálov, najmä plastov a papiera, a dali tak pôvodne jednorazovým veciam určeným na vyhodenie druhú šancu. Všetky módne kúsky boli hravé, nápadité, originálne a zožali veľký úspech u návštevníkov podujatia. Časť žiakov sa so svojimi učiteľmi vybrala do okolia školy s vrecami rôznych farieb a naplnili ich rôznorodým odpadom. Zaujímavá bola pre všetkých návšteva zberného dvora, ktorým nás previedol riaditeľ Technických služieb mesta Svidník a zaujímavým spôsobom nám vysvetlil, čo sa deje s odpadom potom, ako ho vyhodíme do kontajnerov. Veľmi nás potešil aj zisk tretieho miesta v súťaži „Triedim ako drak“ vyhlásenej Technickými službami mesta Svidník, v ktorej naši žiaci vyzbierali 6 689 kg papiera a získali tak pre našu školu finančnú odmenu. Deň Zeme oslavujú milióny ľudí na celom svete, ktorým záleží na našej planéte a svojim správaním prispievajú k jej zachovaniu pre ďalšie generácie, v duchu starej indiánskej múdrosti: „Našu planétu sme nezdedili od našich otcov, požičali sme si ju od našich detí“. Aj malý krôčik každého z nás môže prispieť k veľkej veci - záchrane nášho krásneho miesta pre život.

Mgr. Tatiana Braslavská

 
ÚSPEŠNÍ ABSOLVENTI

ZELENÁ ŠKOLA

ZELENÁ ŠKOLA
Ja-Slovensko
Ja-Slovensko
Ja-Slovensko
Ja-Slovensko
Ja-Slovensko