Zvoľ jazyk

Slovak English French German Greek Hungarian Italian Polish Russian Spanish
ISIC
Program DofE

KTO MA DNES SVIATOK

Pondelok, 6. Február 2023

Dnes má meniny Dorota
Zajtra má meniny Vanda

Kde nás najdete


LOKÁLNE JE ZÁROVEŇ AJ ZDRAVŠIE PDF Tlačiť E-mail
Štvrtok, 12 Máj 2022 00:00

LOKÁLNE JE ZÁROVEŇ AJ ZDRAVŠIE - EXKURZIA V NEĎALEKEJ PEKÁRNI ŠANDAL

V rámci aktivít Zelenej školy a nášho druhého cieľa v téme Potraviny „zvýšiť podiel produktov v školskej jedálni od lokálnych dodávateľov“ sme navštívili miestnu pekáreň Šandal nachádzajúcu sa  v rovnomennej obci. Majiteľka, p. Maťašová, nás privítala veľmi vrúcne, ukázala nám priestory prevádzky a porozprávala ako funguje pekárenská a cukrárenská výroba, ako aj to, akú cestu musí prejsť chlebík, kým si ho čerstvý a voňavý vychutnáme na našom tanieri. V závere exkurzie  nás čakalo bohaté sladké pohostenie vlastnej výroby, dokonca nám zabalili aj na cestu. Ďakujeme p. Maťašovej    za ústretovosť a pohostinnosť, cítili sme sa veľmi dobre.


Vďaka projektu a aktivitám Zelenej školy zvyšujeme podiel lokálnych dodávateľov potravínv našej školskej jedálni. Pani kuchárky nám pripravujú chutné jedlá z mäsa len pár kilometrov vzdialeného bitúnka SORBEL na ošípané a hovädzí dobytok, pekárenské výrobky pochádzajú z už spomínanej pekárne Šandal, mliečne výrobky zo spoločnosti MILK - AGRO,  ktorá je známa kvalitnými mliečnymi produktmi bez použitia emulgátorov a konzervačných látok, sezónne ovocie a zeleninu nám tiež dováža miestny predajca.

Lokálne a sezónne potraviny sú pre nás prirodzenou stravou, naše telá sú dlhým vývojom na nich navyknuté, a preto sú pre naše zdravie i najlepšie. Navyše ich konzumáciou znižujeme uhlíkovú stopu, lebo k nám nemusia cestovať dlhé vzdialenosti.  Keďže sa často predávajú bez obalov, znižujeme ich nákupom aj celkové množstvo odpadu, a tak pomáhame našej planéte.

Kolégium Zelenej školy

 
ÚSPEŠNÍ ABSOLVENTI

ZELENÁ ŠKOLA

ZELENÁ ŠKOLA
Ja-Slovensko
Ja-Slovensko
Ja-Slovensko
Ja-Slovensko
Ja-Slovensko