Zvoľ jazyk

Slovak English French German Greek Hungarian Italian Polish Russian Spanish
ISIC
Program DofE

KTO MA DNES SVIATOK

Utorok, 3. Október 2023

Dnes má meniny Stela
Zajtra má meniny František

Kde nás najdete


NA SPOJENEJ ŠKOLE „SVET PEŇAZÍ SPOLU ZVLÁDNEME“ PDF Tlačiť E-mail
Pondelok, 23 Máj 2022 00:00

NA SPOJENEJ ŠKOLE „SVET PEŇAZÍ SPOLU ZVLÁDNEME“

Či sa nám to páči alebo nie, bez peňazí nie sme schopní fungovať. Zoznam vecí, ktoré by sme si želali, je takmer nekonečný, avšak obsah našej peňaženky nie. Ten je podmienený našou výplatnou páskou. Aj preto je potrebné efektívne hospodáriť s našimi financiami, čiže byť finančne gramotný. Naša škola – Spojená škola vo Svidníku získala pred rokom finančnú podporu od Centra enviromentálnej a etickej výchovy (CEEV) Živica v Bratislave a 365.bank v rámci programu Na každej škole záleží. Sumou 1481,61 EUR podporili náš projekt pod názvom „Svet peňazí spolu zvládneme“. Projekt bol zameraný na inovatívne formy vzdelávania. Realizoval sa so žiakmi 2. a 3. ročníka obchodnej akadémie v tomto školskom roku.


Hlavným cieľom bolo zatraktívniť finančné vzdelávanie pre žiakov. Vzdelávaním učiteľov formou workshopov sme sa snažili zvýšiť ich pedagogické zručnosti v rozvíjaní finančnej gramotnosti s využitím aktivizujúcich metód a ich následnom využití v pedagogickej praxi. Prostredníctvom aktivít a školení žiakov v projekte sme chceli prispieť k zvýšeniu ich finančnej gramotnosti, zodpovedného správania a kritického myslenia. K lepšiemu pochopeniu spravovania svojich financií prispela u našich žiakov aj návšteva a vzdelávanie vo vzdelávacom centre Národnej banky Slovenska v Košiciach. Svoje vedomosti a zručnosti si žiaci strednej školy otestovali aktivitou Učíme sa navzájom, keď pripravili a zrealizovali pre mladších žiakov našej základnej školy workshopy s aktivitami zameranými na rozumné hospodárenie s vlastnými peňažnými prostriedkami s prihliadnutím na uspokojovanie svojich potrieb s ohľadom na finančné možnosti. V rámci projektu sme premenili interiér jednej triedy na moderný a inšpiratívny priestor na výučbu predmetu Manažment osobných financií. Prispeli k tomu aj naši žiaci a to vytvorením brožúr na tému Euro – naša mena a nástenných posterov na jednotlivé témy finančnej gramotnosti podľa Národného štandardu finančnej gramotnosti. Podľa návrhu žiakov boli postery vytlačené, stali sa súčasťou triedy a budú slúžiť na ďalšie vzdelávanie. Z finančných prostriedkov z projektu boli zakúpené aj knihy, ktoré budú slúžiť pri vzdelávaní. Aby sme učenie premenili na hru, zakúpili sme hry Finančná odysea, ktoré sa budú využívať vo vyučovacom procese s cieľom naučiť žiakov pracovať s osobnými financiami a zvládať tak svoje životné riziká vo svete financií. Projekt bol pre učiteľov a žiakov inšpiratívny a motivoval nás k tomu, aby sme učili a učili sa aj inak, s využitím inovatívnych techník učenia (aktivizujúcich metód). S realizáciou aktivít, ktoré boli súčasťou projektu budeme pokračovať aj v ďalších školských rokoch.

Ing. Margita Klimová

 
ÚSPEŠNÍ ABSOLVENTI

ZELENÁ ŠKOLA

ZELENÁ ŠKOLA
Ja-Slovensko
Ja-Slovensko
Ja-Slovensko
Ja-Slovensko
Ja-Slovensko