Zvoľ jazyk

Slovak English French German Greek Hungarian Italian Polish Russian Spanish
ISIC
Program DofE

KTO MA DNES SVIATOK

Pondelok, 6. Február 2023

Dnes má meniny Dorota
Zajtra má meniny Vanda

Kde nás najdete


AKO UČIŤ O VOJNE NA UKRAJINE? PDF Tlačiť E-mail
Nedeľa, 05 Jún 2022 00:00

AKO UČIŤ O VOJNE NA UKRAJINE?

Prebiehajúci vojnový konflikt, ktorý aktuálne dominuje na Ukrajine má dopad na emocionalitu každého žiaka našej školy. Vedia naši žiaci objektívne reflektovať udalosti, ktoré sa odohrávajú na Ukrajine? Aby sme im s touto reflexiou pomohli, rozhodli sme sa na hodinách dejepisu realizovať aktivity, pomocou ktorých sme rozvíjali empatiu, toleranciu, identifikáciu dezinformácii a porozumenie historických faktov.

Počas našej prvej prednášky dňa 30. 5. 2022 sme sa zaoberali historicko - geografickými príčinami vypuknutia vojny na Ukrajine. Definovali sme pojem Ukrajina - ,,pohraničie, na okraji“. Zisťovali sme, súčasťou ktorých štátov bolo v minulosti územie Ukrajiny, a na základe týchto historických skutočností sme sa snažili pochopiť aktuálny prebiehajúci vojenský konflikt. Venovali sme sa  histórii Ukrajiny od 9 st. po obdobie druhej svetovej vojny, tak ako aj identite Ukrajinskej republiky po aktuálne politické dianie. Po prednáške prebiehala skupinová práca žiakov, ktorá bola zameraná na prácu s karikatúrami ako názorným zdrojom informácii. Žiaci analyzovali ako na nich karikatúry pôsobia, čo je ich hlavným posolstvom a aké pocity v nich vyvolávajú. Aktivita bola zameraná na vyjadrenie názoru žiakov a rozvíjanie chápania aktuálnych globálnych súvislostí. Po skupinovej práci prebiehala otvorená diskusia. Dňa 3. 6. 2022 prebehla druhá prednáška, počas ktorej žiaci používali aj geografické a dejepisné atlasy. Cieľom tejto aktivity bolo zopakovať si o Ukrajine historické a geografické informácie v číslach. Žiaci hľadali správne odpovede, čísla k zadaným charakteristikám. Oživením hodiny a výborným príkladom pre žiakov boli príbehy ľudí, ktorí museli odísť z vlastnej krajiny a usadiť sa na Slovensku. Tieto príbehy sme získali individuálnymi rozhovormi s ľuďmi, ktorí žijú u nás v regióne. Rozpovedali nám svoj príbeh a opísali svoje pocity. Žiaci sa snažili pochopiť globálne príčiny odchodu týchto ľudí a analyzovať zadané individuálne životné situácie. Snažili sa vcítiť do ich pozície, pomenovali hodnoty, ktoré v ich príbehoch našli a zaoberali sa otázkou dôležitosti zachovania mieru vo svete. Pevne veríme, že aj takýmto spôsobom pomôžeme žiakom porozumieť udalostiam, ktoré sa aktuálne odohrávajú.

Mgr. Nikola Mihoková

Mgr. Lenka Olejárová

 
ÚSPEŠNÍ ABSOLVENTI

ZELENÁ ŠKOLA

ZELENÁ ŠKOLA
Ja-Slovensko
Ja-Slovensko
Ja-Slovensko
Ja-Slovensko
Ja-Slovensko