Zvoľ jazyk

Slovak English French German Greek Hungarian Italian Polish Russian Spanish
ISIC
Program DofE

KTO MA DNES SVIATOK

Pondelok, 6. Február 2023

Dnes má meniny Dorota
Zajtra má meniny Vanda

Kde nás najdete


MAKE IT GREENER – 1. STRETNUTIE PARTNERSKÝCH ŠKÔL V LISABONE PDF Tlačiť E-mail
Pondelok, 11 Júl 2022 00:00

MAKE IT GREENER – 1. STRETNUTIE PARTNERSKÝCH ŠKÔL V LISABONE

Spojenej škole záleží na ochrane životného prostredia, o čom svedčí aj zapájanie sa do rôznych environmentálnych aktivít. Významnou je hlavne naša práca v projektoch Erasmus+, kde nás participácia v jednom z nich, s názvom „Make it Greener“, priviedla do Lisabonu v Portugalsku. Partnerská škola Inete – Instituto de Educação Técnica pripravila pre školy zo Slovenska, Nórska a Turecka týždeň plný eko-aktivít, ktoré prebiehali od 13.-19. júna 2022.

 


 

Celková atmosféra školy, moderné vybavenie, učitelia a aj žiaci na nás zapôsobili veľmi dobrým dojmom. Pripravili si pre nás aktivity zamerané na ekológiu a ukázali nám rôzne možnosti spolupráce a inovatívne riešenia.

„Prečo nedať druhú šancu veciam?“  V tomto duchu bol pripravený workshop k využívaniu vintage oblečenia. Je všeobecne známe, že textilný priemysel sa výrazne podieľa na znečisťovaní životného prostredia.  Aby sme minimalizovali  produkciu nových produktov, je dobré prehodnotiť svoj vzťah k užívaniu oblečenia tým, že ho budeme užívať čo najdlhšie, prípadne ho darujeme, a tak dáme oblečeniu druhu šancu.

Plytvanie potravinami a ich vyhadzovanie je ďalší negatívny jav, na ktorý sme chceli upozorniť. Vyskúšali sme si aktivitu, ako jednoducho zužitkovať potraviny v domácnosti a zabrániť ich plytvaniu a upiekli chutný hrnčekový koláč priamo v škole.  Táto aktivita vychádza z myšlienky obchodného reťazca zužitkovať nepredajné ovocie. Aby zabránili vyhadzovaniu ovocia, ktoré nemôže byť zaradené do predaja, rozhodli sa vyrábať napríklad vlastný banánový chlieb. Uvedenie tejto myšlienky do praxe sa stretlo s priaznivým ohlasom.

Ďalším príkladom využívania produktov, ktoré naplnili účel svojho použitia,  je  využitie starých billboardov na výrobu produktov, ako napríklad kabelky, peňaženky a ďalšie doplnky. Praktické ukážky nám predviedla známa lisabonská návrhárka. V rámci témy zero waste sme sa zúčastnili on-line webinára so zástupkyňou spoločnosti, ktorá robí osvetu k danej téme.

Aktivita zameraná na recykláciu papiera poukázala na nadmerné používanie papiera a jeho plytvanie. Vyskúšali sme si spôsob recyklovania papiera a z novinového papiera sme vytvorili nové dekoratívne produkty.

Na záver všetkých eko-aktivít nás žiaci hosťovskej školy prekvapili vytvorením prototypu zariadenia na zachytávanie dažďovej vody a automatického zavlažovania rastlín.

Náš pobyt v Portugalsku bol spojený aj s poznávaním Lisabonu. Navštívili sme slávnu štvrť Belém, najznámejšie pamiatky a užili si piknik v lisabonskom eko parku Monsanto. Keďže v čase nášho pobytu v hlavom meste prebiehal festival, mali sme možnosť zažiť úžasnú atmosféru spojenú so skvelým jedlom a tradičnými tancami.

Posledný deň patril spoločnému výletu do stredovekého mestečka Obidos a neskôr sme si vychutnali pláž Nazaré a veľkolepé vlny Atlantického oceánu.

Každé medzinárodné stretnutie v rámci projektu Erasmus+ prináša nezabudnuteľné zážitky (niektorí študenti napríklad prvýkrát leteli lietadlom, jazdili metrom či sa vozili na elektrickej kolobežke) a možnosť zdokonaliť sa v anglickom jazyku. Tento týždeň nám zároveň priblížil pohľad mladých ľudí z iných krajín na ochranu životného prostredia a zistili sme, že zmýšľame rovnako. Tešíme sa na ďalšie naplánované stretnutia a aktivity s projektom  Make it Greener, pretože bojovať za ochranu našej planéty a okolia, v ktorom žijeme, stojí za to!

Projektový tím Spojenej školy

 

 
ÚSPEŠNÍ ABSOLVENTI

ZELENÁ ŠKOLA

ZELENÁ ŠKOLA
Ja-Slovensko
Ja-Slovensko
Ja-Slovensko
Ja-Slovensko
Ja-Slovensko