Zvoľ jazyk

Slovak English French German Greek Hungarian Italian Polish Russian Spanish
ISIC
Program DofE

KTO MA DNES SVIATOK

Streda, 27. Október 2021

Dnes má meniny Dobromila
Zajtra má meniny Klára

Kde nás najdete


Spojená škola ZŠ rozvíjala v nemeckom meste Würzburg projekt Comenius PDF Tlačiť E-mail
Piatok, 08 November 2013 08:54

Spojená škola ZŠ rozvíjala v nemeckom meste Würzburg projekt Comenius

Medzinárodný projekt E-HELP Living together, helping each other - je názov projektu, ktorého aktivity pokračujú na Spojenej škole ZŠ aj v školskom roku 2013/2014.

 

V dňoch 24. – 28. októbra v nemeckom meste Würzburg sa stretli účastníci 4. projektového stretnutia zo škôl v španielskej A Estrade, tureckom Istanbule, rumunského Buzău, poľského Olsztynu, nemeckého Würzburgu a zástupcami našej školy boli štyria žiaci a učitelia Helena Vaškaninová a Igor Sagan.

Würzburg je mesto v bavorskom vládnom obvode Dolné Fransko. Je na piatom mieste medzi bavorskými veľkomestami s počtom obyvateľov okolo 130 000 obyvateľov. Toto historické biskupské mesto položené v idylickej krajine uprostred viníc je zároveň dynamickým študentským mestom.

Piatok - prvý spoločný deň sa niesol hlavne vo vzájomnom spoznávaní. Nemeckí učitelia a žiaci pre nás pripravili veľmi zaujímavý a bohatý program. Doobeda bol venovaný návšteve školy Fachoberschule des Montessori-Vereins Würzburg.

Kým žiaci pokračovali v prehliadke školy, učitelia sa zúčastnili stretnutia, na ktorom nám bola predstavená zakladateľka Montessori pedagogiky Mária Montessori, ktorej meno nesie nemecká škola. Montessori pedagogika je rozsiahla a svetovo uznávaná metodická sústava. Zahŕňa v sebe nielen filozofiu rozvoja dieťaťa, ale hlavne konkrétne praktické postupy s množstvom pomôcok.

K spoznávaniu kultúry a rozdielnosti krajiny či národa patrí aj prehliadka mesta. Po obede sme sa previezli loďou po rieke Mohan a ako prvé sme navštívili svetoznámu würzburskú rezidenciu so zámockou záhradou, ktorá bola v roku 1981 zaradená na zoznam svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Sobota doobeda bola venovaná prehliadke Starého mesta s jedinečnými kultúrnymi pamiatkami ako sú: Würzburgská katedrála, historická stavba Falkenhaus, Starý most alebo Dom st. Kiliana. Würzburg je tiež domov pre jeden z najstarších kostolov v Nemecku, postavený v 8. storočí na vrchole bývalej pohanskej svätyne. Jeden z jeho najslávnejších stavieb, Festung Marienberg, je pevnosť, ktorá teraz obklopuje kostol.

Poobede sme sa opäť presunuli do školy, kde sme predstavili ostatným účastníkom našu prácu na projekte. Zároveň hlavná koordinátorka celého projektu Comenius Ursula Wagner vyhodnotila doterajší priebeh projektu. Večer patril záverečnej party v škole, kde si pre nás rodičia nemeckých študentov pripravili vynikajúce pochúťky rôznych nemeckých špecialít. Kým učitelia sledovali doteraz uskutočnené aktivity zúčastnených krajín formou prezentácii a videí, žiaci sa zabávali na diskotéke.

V nedeľu ráno sme sa autobusom presunuli do ďalšieho starobylého mesta Bamberg. Vďaka domácim hostiteľom sme mohli bližšie spoznať jeho krásu. Mesto nás prekvapilo množstvom historických pamiatok. Navštívili sme Starú radnicu, Kostol sv. Martina a Katedrálu.

V nedeľu večer sme sa rozlúčili s novými priateľmi a ich rodinami, pretože nás čakala dlhá cesta domov. Z pobytu v Nemecku sme si odniesli nezabudnuteľné spomienky a zážitky.

Projektový tím Spojenej školy ZŠ vo Svidníku

 
ÚSPEŠNÍ ABSOLVENTI

ZELENÁ ŠKOLA

ZELENÁ ŠKOLA
Ja-Slovensko
Ja-Slovensko

OnLine

TOPlist