Zvoľ jazyk

Slovak English French German Greek Hungarian Italian Polish Russian Spanish
ISIC
Program DofE

KTO MA DNES SVIATOK

Streda, 28. Júl 2021

Dnes má meniny Krištof
Zajtra má meniny Marta

Kde nás najdete


MIKULÁŠ NA SPOJENEJ ŠKOLE
Štvrtok, 12 December 2013 13:05

MIKULÁŠ NA SPOJENEJ ŠKOLE

Deň 6. december sa už tradične spája s postavou sv. Mikuláša. Napriek jeho popularite u malých detí aj dospelých však o jeho skutočnom živote vieme veľmi málo. Narodil sa niekedy okolo roku 270 na južnom pobreží Malej Ázie, pravdepodobne v Patare. Už v mladosti sa stal povestný svojou dobročinnosťou, ktorá ešte vzrástla,

keď sa stal biskupom v Myre (dnešná Dembra v južnom Turecku). Jeho povesť divotvorcu spôsobila, že sa stal viacnásobným patrónom. Za svojho ochrancu ho pokladá Rusko, mnohé mestá nesú tiež jeho meno, napr. St. Nicholas v Anglicku či Liptovský alebo Borský Mikuláš na Slovensku. Na základe legendy o sv. Mikulášovi, ktorý pomáhal ľuďom v núdzi peňažnými darmi sa odvodzuje ľudový zvyk obdarúvať sa na sviatok tohto svätca drobnými darčekmi. Študenti našej školy si tiež každoročne pripomínajú tento sviatok a prezlečení za sv. Mikuláša, šibalských čertov a dobrotivých anjelov potešili svojich spolužiakov, pedagógov i zamestnancov školy nielen sladkou maškrtou, ale šibalskí čertíci ich svojimi uhlíkmi aj pomaľovali. Sladká odmena však nebola úplne zadarmo, študenti aj učitelia museli načrieť do svojich detských čias a zaspievať Mikulášovi peknú pesničku alebo zarecitovať krátku básničku. Mikuláš síce odchádzal z našej školy s prázdnym košom, ale za to plný dojmov. Na záver nám zazvonil čarovným zvončekom a zaželal pokojné prežitie vianočných sviatkov. A nám ostáva sa už len poďakovať: „Ďakujeme Mikuláš za tie krásne chvíle, za darčeky od Teba, za úsmevy milé. Stretneme sa o rok zas, príď Mikuláš medzi nás.“

Mgr. Tatiana Braslavská

 
ÚSPEŠNÍ ABSOLVENTI

ZELENÁ ŠKOLA

ZELENÁ ŠKOLA
Ja-Slovensko
Ja-Slovensko

Počasie

OnLine

TOPlist