Zvoľ jazyk

Slovak English French German Greek Hungarian Italian Polish Russian Spanish
ISIC
Program DofE

KTO MA DNES SVIATOK

Streda, 28. Júl 2021

Dnes má meniny Krištof
Zajtra má meniny Marta

Kde nás najdete


STRIDŽIA NOC
Utorok, 17 December 2013 15:54

STRIDŽIA NOC

Odpradávna bol koniec jesene a začiatok zimy považovaný za čas, v ktorom nadobúda prevahu zlo nad dobrom. Dni, keď strigy majú svoju čarovnú moc, sme si pripomenuli aj my - žiaci a učitelia Spojenej školy. STRIDŽIA NOC je jedna z obľúbených aktivít, ktoré sprístupňujú staré zvyky a pranostiky.

Vyše 80 žiakov 1.–9. ročníka ZŠ sa premenilo z 13. na 14. decembra na strigy, strigôňov a ich „rodinných príslušníkov“. Slávnostné privítanie sa uskutočnilo v klubovni školy, do ktorej prileteli aj pani učiteľky, ako inak, na metlách. Jedna z nich všetkým pripomenula, ako to bolo v dávnych časoch. Na Katarínu sme sa chránili pred strigami jedením cesnaku a robením kríža na dverách. V deň Ondreja sme veštili náš osud a budúceho partnera. Barborky chodili po škole v bielych šatách s husacím krídlom, vymetali kúty a odháňali všetko zlo. Na Luciu mládenci pískali na píšťalkách a cengali kravskými zvoncami, aby hlukom vyplašili strigy. Ak ju chcel niekto odhaliť, musel vyrobiť drevený stolček bez jediného klinca, sadnúť si naň v kostole. Zaujímavou bola i súťaž O najstrašnejšiu strigu alebo strigôňa. V tmavých chodbách školy potom plnili odvážlivci úlohy na jednotlivých stanovištiach, a to Ochrana pred bosorkami, Sladké huncútstvo baby Jagy, Bylinková čarodejnica, Čarodejnícka prekážková dráha, Bowling v Netopierej jaskyni. Po úspešnom zvládnutí zábavných úloh v Strašiškole, získali pomocou indícií správny kľúč k tajomnej skrinke plnej pokladov.

Po skončení odvážnej cesty sa premietali „strašidelné“ filmy na dobrú noc. Potom každý zaľahol do provizórnej postele a po krátkej chvíli bolo počuť už len pokojné oddychovanie. Čo sa deťom snívalo, si ráno nepamätali, ale už medzi sebou rozprávali, ako sa tešia na Stridžiu noc o rok.

koordinátor Valentina Brudňaková

 
ÚSPEŠNÍ ABSOLVENTI

ZELENÁ ŠKOLA

ZELENÁ ŠKOLA
Ja-Slovensko
Ja-Slovensko

Počasie

OnLine

TOPlist