Zvoľ jazyk

Slovak English French German Greek Hungarian Italian Polish Russian Spanish
ISIC
Program DofE

KTO MA DNES SVIATOK

Streda, 28. Júl 2021

Dnes má meniny Krištof
Zajtra má meniny Marta

Kde nás najdete


PIATE STRETNUTIE MEDZINÁRODNÉHO PROGRAMU COMENIUS V OLSTYNE.
Streda, 29 Január 2014 17:52

PIATE STRETNUTIE MEDZINÁRODNÉHO PROGRAMU COMENIUS V OLSTYNE.

Žiaci Spojenej školy absolvovali v dňoch 11. - 15.01.2014 piate stretnutie so všetkými účastníkmi v rámci medzinárodného programu Comenius pod názvom „Living together - helping each other“, ktorého cieľom je pomáhať tým, ktorí sú menej šťastnejší než sme my. Stretnutie organizovala poľská škola v meste OLSZTYN a zúčastnili sa ho žiaci vo veku 12-17 rokov z Nemecka, Rumunska, Talianska, Turecka a Slovenska.


Do Olsztyna sme pricestovali vlakom v sobotu a už v nedeľu sme sa zúčastnili najväčšej charitatívnej akcie. V Poľsku je už tradíciou, že každý rok druhú nedeľu v januári sa koná verejné stretnutie organizované nadáciou Veľkého orchestra sviatočnej pomoci. Táto najväčšia každoročná charitatívna akcia sa konala v nedeľu 12.1.2014 už po 22 krát. V tento deň sa rozbehne do ulíc takmer 120 tisíc dobrovoľníkov, ktorí zbierajú peniaze na podporu pre tých, čo to potrebujú najviac. Na oplátku každý kto prispeje aj pár centov dostane tradičný červený štítok v tvare srdca, symbol podpory pre orchester. Je to tradícia a každý chce byť jej súčasťou a v tejto dobe otvoriť svoje srdce. V tomto roku je výťažok venovaný na nákup špeciálneho zariadenia pre deti urgentnej medicíny a dôstojnú zdravotnú starostlivosť pre seniorov. Po celý deň sa konajú hudobné koncerty, festivaly a aukcie v televíznom štúdiu a vo väčších mestách na námestiach, kde umelci vystupujú bez nároku na honorár. Program vrcholil o 20.00, keď v jednom okamihu strieľajú ohňostroje a vypúšťajú tzv. „Svetlo do neba“ a všetci veria, že v tú chvíľu sú všade viditeľní. V priebehu koncertu bolo vyzbieraných takmer 35.500.000 złotých a konečný výsledok bude známy o niekoľko týždňov. V rámci tohto dňa škola, ktorá bola naším hostiteľom Gymnázium č.7 im. Ignacego Krasickiego organizovala 9. ročník „Rodinného pikniku na ľade“. Plány organizátorov trošku skrížilo rozmarné počasie. Na ľadovej ploche nebolo bohužiaľ možné jazdiť na korčuliach, takže sme sa premiestnili do školy a tam sme pokračovali v zábave. Naše dievčatá sa aktívne zapájali do súťaží. V jednej z nich pod názvom Podliezanie lanom sa Slávke Krempaskej, vďaka výbornej kondícii, podarilo získať najcennejšiu medailu. Zaujímavé boli aj ďalšie pripravené stanovištia, kde dievčatá vyplnili krížovku s tajničkou dobrovoľníctvo, samozrejme v anglickom jazyku. Zabávali sa aj pri plnení úloh zameraných na zdravú výživu. Na krátku chvíľu sme sa presunuli na ľadovú plochu a predviedli sa v súťaži O najzaujímavejší klobúk. Naše nápadité a farebné modely boli neprehliadnuteľné, zaujali porotu i obecenstvo. V popoludňajších hodinách sme navštívili mestský hrad a prezreli zmodernizovanú výstavu Mikuláša Koperníka, zoznámili sa s jeho životom a dielom ako geniálneho astronóma. Po prehliadke sme sa stali súčasťou už spomínanej charítatívnej akcie, vypočuli si na námestí rôznych poľských hudobných interprétov. Aj my sme podporili dobrú myšlienku zbierky a symbol červeného srdca nosili počas celého dňa.Večer sme vzhliadli veľkolepý ohňstroj. Pondelok začal aktivitami v škole. Domáci prichystali bohatý kultúrny program, zabávali sme sa pri speve národných piesní v rozličných jazykoch. Každý tím sa predstavil, ako ináč, v anglickom jazyku, povedal niekoľko informácií o svojej škole a odovzdal si navzájom malé darčeky. Spoználi sme moderne upravenú školu. Na hodine biológie sme sa naučili niečo o našom oku a neskôr sme si na chvíľu prezreli tréning najúspešnejších hádzanárov školy. Kým koordinátori diskutovali o ďalších projektových aktivitách, žiaci pracovali na tvorbe kalendára. Zmiešané národnostné kolektívy rôznymi výtvarnými technikami zhotovovali plagáty s myšlienkou Moja pomoc iným. Práce veľmi výstižne vyjadrovali postoje a názory mladých ľudí súvisiace s uvedenou témou a budú zdobiť kalendár, spoločný výstupný produkt projektu. Poobede nasledovala návšteva Planetária, kde sme si prezreli úžasný program o Slnku a jeho planétach. Na 3D nočnej oblohe sme mali možnosť sledovať súhvezdia či nekonečný vesmír. Neskôr nás sprevádzali po meste anglicko hovoriaci študenti miestnej školy. Ukázali nám významné budovy a historické pamiatky Olzstyna a pohotovo odpovedali na naše zvedavé otázky. Večer sme strávili na farme, kde pre nás v mrazivom počasí pripravili opekačku a úžasnú jazdu na vozoch ťahanými koňmi nočným lesom. Dobre vymrznutí sme sa zahriali v svojráznej drevenici pri vyučovaní národného tanca polonéza. V posledný deň pobytu sme spoločným autobusom odcestovali na celodenný výlet do Malborku. Absolvovali sme niekoľkohodinovú prehliadku najväčšieho stredovekého tehlového hradu v Európe. Večer nemohla chýbať záverečná diskotéka, kde sme od poľskej koordinátorky obdŕžali certifikáty o absolvovaní spoločného stretnutia projektu Comenius. Posledné objatia, slová rozlúčky a fotografie s medzinárodnými priateľmi.

Boli sme vrele prijatí, všetci boli veľmi priateľskí. Spoločné stretnutia umožňujú spoznať a predovšetkým pochopiť rozdiely, aké sú medzi nami. To je najdôležitejšie v týchto projektoch. Najbližšie sme hostiteľmi my, Spojená škola vo Svidníku. V marci delegácie škôl z piatich krajín privítame na našej škole.

 
ÚSPEŠNÍ ABSOLVENTI

ZELENÁ ŠKOLA

ZELENÁ ŠKOLA
Ja-Slovensko
Ja-Slovensko

Počasie

OnLine

TOPlist