Zvoľ jazyk

Slovak English French German Greek Hungarian Italian Polish Russian Spanish
ISIC
Program DofE

KTO MA DNES SVIATOK

Streda, 27. Október 2021

Dnes má meniny Dobromila
Zajtra má meniny Klára

Kde nás najdete


HOP DO KONTAJNER - SÚŤAŽNÝ NÁVRH STOLOVEJ HRY S EKOLOGICKOU TÉMOU PDF Tlačiť E-mail
Utorok, 18 Marec 2014 09:10

Motto: Odpad nevyhadzujme, ale recyklujme

HOP DO KONTAJNER - SÚŤAŽNÝ NÁVRH STOLOVEJ HRY S EKOLOGICKOU TÉMOU

Sme škola, ktorá sa už druhý rok pýši titulom Zelená škola.  Našich žiakov prostredníctvom rôznych ekologických aktivít učíme, aké je triedenie odpadu dôležité pre ochranu prírody a životného prostredia. Aj z tohto dôvodu sme sa rozhodli zapojiť do projektu Ekointegrácie - vzájomná spolupráca miest Krosno a Svidník a podporiť jeho aktuálnu myšlienku.

 

Zamýšľali sme sa ako sa dá opätovne zužitkovať odpadový materiál a zo starého, nepotrebného materiálu vyrobiť niečo nové a zaujímavé. Snahou členiek nášho súťažného tímu ( Kristína Frančaková, Kristína Ryznerová, Miriam Jackaninová, Kristína Štefančinová) bolo dokázať, že aj nepotrebný odpadový materiál nemusí skončiť v kontajneri, ale dá sa z neho vytvoriť ekologická stolová hra pre mladších kamarátov.

Už na  prvom pracovnom stretnutí sa dievčatá dohodli na výbere témy hry, ktorá je zameraná na oblasť triedenia odpadu. Ich predstavu ovplyvnili aj spomienky na detské časy. Inšpirovali sa pravidlami stolovej spoločenskej hry Človeče, nehnevaj sa! Z domu poprinášali odpadový materiál - PET fľaše z nápoja actimel, kartónové pevné obaly, rolky z toaletného papiera, používané igelitové tašky, páranú vlnu a iné. Z materiálu, na prvý pohľad už viac nepoužiteľného, sa im podarilo vytvoriť prvotný návrh hry. Ten sa v priebehu výroby ešte zopárkrát menil, lebo až pri praktických činnostiach zistili, že niektoré úlohy môžu byť pre hráčov nudné, iné komplikované. Dôraz kládli aj na to, aby názov hry HOP DO KONTAJNERA sa ľahko zapamätal a výstižne súvisel so základnou myšlienkou projektu.

Hlavné pravidlo hry je prejsť figúrkami po cestičke vyznačenej v smere recyklačných šípok do správneho kontajnera na odpad. Cestou si hráči musia dávať pozor, aby ich spoluhráči nevyhodili a nevrátili na začiatok hry. Na hracej doske je pre nich pripravených aj zopár políčok so špeciálnymi úlohami, pri ktorých môžu využiť žolíka.

Naším tajným želaním je, aby si túto vlastnoručne vyrobenú hru deti obľúbili a  často po nej siahali. Prostredníctvom jej jednoduchých pravidiel zábavnou formou spoznali základné druhy odpadu ako sú papier, plast, sklo a naučili sa ho triediť do správnych kontajnerov.

koordinátor projektu Ing. Ľudmila Michalovčíková

 
ÚSPEŠNÍ ABSOLVENTI

ZELENÁ ŠKOLA

ZELENÁ ŠKOLA
Ja-Slovensko
Ja-Slovensko

OnLine

TOPlist