Zvoľ jazyk

Slovak English French German Greek Hungarian Italian Polish Russian Spanish
ISIC
Program DofE

KTO MA DNES SVIATOK

Streda, 28. Júl 2021

Dnes má meniny Krištof
Zajtra má meniny Marta

Kde nás najdete


SPOJENÁ ŠKOLA PRIVÍTALA EURÓPU
Pondelok, 31 Marec 2014 07:48

SPOJENÁ ŠKOLA PRIVÍTALA EURÓPU

Od pondelka 24.03. 2014 do piatka 28.3. 2014 sme na pôde našej Spojenej školy privítali zahraničných partnerov projektu Comenius. Na stretnutí sa zúčastnilo celkom 16 učiteľov a 27 študentov z partnerských škôl z Turecka, Španielska, Rumunska, Nemecka, Talianska a Poľska. Bolo už to šieste medzinárodné stretnutie

v priebehu dvojročného obdobia projektu, ktorého hlavným spoločným cieľom je „Living together - helping each other“. Tento projekt spája učiteľov a žiakov z rôznych krajín Európy a umožňuje im rôznymi charitatívnymi aktivitami rozvíjať hlavnú myšlienku Spoločný život – vzájomná pomoc.

Po náročnej predpríprave projektu nastal deň príchodov jednotlivých zahraničných tímov. Reálnemu stretnutiu so svojimi zahraničnými kamarátmi predchádzala internetová komunikácia, ktorá zjednodušila prvé stretnutie s „náhradnými“ rodinami.

Ráno sa hostia zoznámili so školou, kde ich riaditeľka školy RNDr. Mária Makutová a koordinátorka projektu Mgr. Lenka Macková. Nastalo vzájomné predstavovanie tímov. Doobedie sme im spríjemnili bohatým kultúrnym program. Spevácky zbor potešil divákov slovenskými piesňami, a hitmi ostatných krajín. Všetci sa zabávali pri stoličkový rokenrole. Búrlivým potleskom privítali tanečníkov v ľudovom kroji a s úžasom v očiacj sledovali vystúpenie. V závere sa naučili základné kroky ľudového tanca - karička. Nasledovala návšteva Slovenského Národného Múzea – MUK. Po prehliadke expozície nám pracovníci múzea pripravili tvorivé dielne – tradičné zdobenie vajec voskovou technikou. Prístupom a ochotou očarili všetkých zúčastnených. Počasie prialo edukačnej prechádzke pamiatkami mesta, ukončenú Skanzenom. Cieľom prechádzky bolo priblížiť miestny región jeho pamiatky a tradície. Návštevníkom sa páčila architektúra našich predkov a blesky fotoaparátov lietali po všetkých stranách.

S vopred pripravenými literárnymi prácami na tému Helping together,helping each other sa postupne prezentovali jednotlivé tímy, po nich nasledovali vzdelávacie aktivity s anglickými básňami a esejami. Kým koordinátori jednotlivých krajín rokovali o ďalšej spolupráci a pripravovali spoločné aktivity, žiaci v tvorivej dielni zdobili medovníky a vytvárali veľkonočné dekorácie technikou decupage. Výsledné výrobky boli použité do burzy. Výťažok zbierky bol použitý na podporu obnovy kultúrnej pamiatky- drevený kostol v Ladomirovej.

Poobedňajší čas sme strávili na Dukle so zastávkami v Ladomirovej a na nemeckom cintoríne v Hunkovciach. Úlohu sprievodcov si vyskúšali naši žiaci. Zdatne sa popasovali i s textami v anglickom jazyku, za ktorý získali obrovský potlesk. Okrem výhliadkovej veže cudzincov zaujala i blízkosť poľskej hranice. Dievčatá z Poľska si z recesie odskočili do svojej rodnej vlasti. Predposledný spoločný večer sme zavŕšili slávnostným odovzdávaním certifikátov za participáciu na projekte. Nasledovala diskotéka, o ktorú sa staral animačný tím M-21 z Bardejova. Zimomriavky na tele každého vyvolalo záverečné gesto žiakov a študentov- vytvorenie jedného obrovského kruhu, ktorý symbolizoval obrovskú radosť zo stretnutia. V tú chviľu boli presvečení, že napriek nekonečnej ceste do Svidníka, okorenenej mnohými prestupmi, všetci odchádzali s pocitom, že sa oplatilo prísť.

Štvrtkový deň bol venovaný spoločnému výletu všetkých účastníkov v Košiciach. Navštívili stálu expozíciu Slovenského technického múzea, historické centrum mesta a najviac ich zaujal Dóm sv. Alžbety. Voľný čas využili na nákup suvenírov pre svojich blízkych.

Posledné objatia, slzy, slová rozlúčky a fotografie s medzinárodnými priateľmi – takto skončilo v piatok ráno projektové strenutie.

Za úspešným projektovým stretnutím stála vynikajúca súhra nie malého projektového tímu, zamestnancov i žiakov školy, ako aj partnerov školy – Eurotour, Dušan Kuzma, Marek Goriščák - penzión Medveď. Úprimné poďakovanie patrí rodičom, ktorí prijali hostí a postarali sa o nich ako o vlastných.

Na záver myšlienka žiačky: „Dúfam, že jedného dňa sa mi podarí dostať sa za mojim priateľmi opäť, a že sa nasmejeme ešte viac ako teraz, a že zistím ako to chodí v krajinách, kde som nemala možnosť ísť. Som šťastná, že som mohla byť súčasťou tohto výnimočného projektu a svojej škole a všetkým učiteľom za to úprimne ďakujem.“

Dovidenia v Rumunsku - Buzău.

Projektový tím Spojenej školy vo Svidníku

 
ÚSPEŠNÍ ABSOLVENTI

ZELENÁ ŠKOLA

ZELENÁ ŠKOLA
Ja-Slovensko
Ja-Slovensko

Počasie

OnLine

TOPlist