Zvoľ jazyk

Slovak English French German Greek Hungarian Italian Polish Russian Spanish
ISIC
Program DofE

KTO MA DNES SVIATOK

Utorok, 18. Máj 2021

Dnes má meniny Viola
Zajtra má meniny Gertrúda

Kde nás najdete


SILA ČAROVNÉHO ELIXÍRU ZVÍŤAZILA NAD ZLOM PDF Tlačiť E-mail
Pondelok, 15 December 2014 07:39

SILA ČAROVNÉHO ELIXÍRU ZVÍŤAZILA NAD ZLOM

Odpradávna bol deň od Kataríny po Luciu, keď sa noci výrazne predlžovali na úkor denného svetla, považovaný za čas, v ktorom nadobúda prevahu zlo nad dobrom. Dni, keď strigy majú svoju moc, sme si pripomenuli aj my - žiaci a učitelia Spojenej školy vo Svidníku. Jednou z obľúbených aktivít, ktoré sprístupňujú staré zvyky a pranostiky, patrí už tradične STRIDŽIA NOC.

 

Slávnostné privítanie sa uskutočnilo v klubovni pani riaditeľkou RNDr. Máriou Makutovou, do ktorej prileteli strigy zo severu, juhu, východu a západu, ako inak, na metlách. Po prezentácii, ako ľudia trávili obdobie pred narodením Ježiška, nasledovala súťaž o Naj... strašidlo. Tento hrdý titul celý rok bude patriť deviatačke Agáte Suvákovej, smútiacej vdove. Potom nasledovala Nočná cesta odvahy. Spočívala v hľadaní pedagogického zboru, ktorý uniesli zlí démoni. V magických triedach plnili odvážlivci úlohy spojené s ľudovými zvykmi a pranostikami, aby zvíťazili nad nadprirodzenými silami a odohnali ich zo svojho okolia. Podarilo sa im aj preto, že zaúčinkovala i liečivá sila cesnaku, ktorý všetkých ochránila pred strigami. Nebojácne deti prechádzali stanovišťami: Krotitelia duchov, Brloh u strigy, Záhada čiernej diery, Cintorín u strašidelnej kostry, Veštiareň, Boj s pavúkmi a Striga s PC. Za splnené úlohy skupiny odvážlivcov získavali kľúče, za ktoré po zadaní PIN kódu získali čarovné slovo ELIXÍR. Týmto slovíčkom zmizli všetky čary a vyslobodili učiteľov z rúk nadprirodzených síl.

Po skončení odvážnej cesty sa premietali „strašidelné“ filmy na dobrú noc. Nakoniec unavení, ale plní zážitkov a dojmov zaľahli do spacích vakov. Bolo počuť len pokojné oddychovanie, pretože spoločnými silami premohli zlo. Aj takýmto spôsobom sa zachovávajú na Spojenej škole ľudové zvyky a tradície.

 

Projekt INTERREG

Projekt INTERREG V-A Poľsko-Slovensko
ÚSPEŠNÍ ABSOLVENTI

ZELENÁ ŠKOLA

ZELENÁ ŠKOLA
Ja-Slovensko
Ja-Slovensko

Počasie

OnLine

TOPlist