Zvoľ jazyk

Slovak English French German Greek Hungarian Italian Polish Russian Spanish
ISIC
Program DofE

KTO MA DNES SVIATOK

Pondelok, 25. Október 2021

Dnes má meniny Aurel
Zajtra má meniny Demeter

Kde nás najdete


Patrícia Pavelčáková a Klaudia Sokolová zachránili 82-ročnú ženu
Pondelok, 23 Marec 2015 14:49

Patrícia Pavelčáková a Klaudia Sokolová zachránili 82-ročnú ženu

Bol to pondelok ako každý iný. Patrícia Pavelčáková a Klaudia Sokolová čakali na svidníckej autobusovej stanici. No zrazu sa bežné čakanie zvrtlo. Staršia 82-ročná žena, sa zapotácala a spadla na zem. Pri páde si udrela hlavu. Naokolo nastal šum, dosť dlho trvalo, kým niekto zavolal záchranku, napriek tomu, že tam bolo okolo sto ľudí.


Žiačky Spojenej školy vo Svidníku však nespanikárili. Priskočili k nej, uvoľnili jej šatku okolo krku, rozopli sveter, skontrolovali udretú hlavu, pulz a dýchanie. Klaudia jej zaklonila hlavu. Pulz mala slabý a prestávala dýchať a tak začali s masážou srdca. V tom im prišlo na pomoc dievča, ktoré ako sa neskôr dozvedeli, chodilo na zdravotnú školu. Za niekoľko minút prišla záchranka.

„Stáli sme na stanici. Ja som čakala na autobus a ona bola pri mne. Bola tam jedna babka, ktorá išla pomaly, obzreli sme sa a všimli sme si ju. Babka zastala, zakolísala sa, zavrela oči a spadla. Buchla si hlavu o roh budovy, tak sme rýchlo k nej pribehli a dvihli sme jej hlavu a pozreli sa, či náhodou nekrváca. Nekrvácala. Kamarátka jej dvihla nohy do výšky. Potom sme jej rozopli oblečenie, dali jej preč šatku, bundu, košeľu - to, čo vlastne mala na sebe. Klaudia zavolala záchranku. Potom som jej dala prvú pomoc, skúšali sme pulz a neskôr pribehla jedna žena,“ povedala jedna z dvojice dievčat Patrícia Pavelčáková.

Dievčatá jej poskytli odbornú prvú pomoc, pretože mali skúsenosti a vedomosti z prednášok prvej pomoci. Podľa dievčat takéto hodiny a prednášky sú veľmi dôležité. „Keby neboli, asi by sme nevedeli, čo máme robiť. Prednášky prvej pomoci na základných , ale aj stredných školách sú veľmi dôležité. Takéto prednášky by mali rozhodne opakovať minimálne dvakrát do roka. Bez tejto prednášky by som nevedela, čo mám robiť, tak by som len nehybne stála a pozorovala čo sa deje. A stále treba učiť ľudí všetkých vekových kategórii, že sme len ľudia a pomoc je nutné podať každému z nás,“ dodala Patrícia. Doplňme ešte, že dve odvážne žiačky počas minulotýždňovej návštevy v Spojenej škole vo Svidníku pochválil aj prezident republiky Andrej Kiska.

Katarína Siváková, Podduklianske noviny, č.13/15

 
ÚSPEŠNÍ ABSOLVENTI

ZELENÁ ŠKOLA

ZELENÁ ŠKOLA
Ja-Slovensko
Ja-Slovensko

OnLine

TOPlist