Zvoľ jazyk

Slovak English French German Greek Hungarian Italian Polish Russian Spanish
ISIC
Program DofE

KTO MA DNES SVIATOK

Streda, 22. September 2021

Dnes má meniny Móric
Zajtra má meniny Zdenka

Kde nás najdete


AJ ŽIACI ZO SPOJENEJ ŠKOLY VO SVIDNÍKU CHCÚ ROZHODOVAŤ O EURÓPE.
Piatok, 17 Apríl 2015 06:49

AJ ŽIACI ZO SPOJENEJ ŠKOLY VO SVIDNÍKU CHCÚ ROZHODOVAŤ O EURÓPE.

Vo štvrtok 16. apríla sme sa štyria žiaci z II. ročníka Spojenej školy, Obchodnej akadémie, zúčastnili na pôde Strednej priemyselnej školy v Bardejove seminára, kde sme mali možnosť zahrať na ministrov zahraničia krajín EU a v simulovanom rokovaní rozhodovať o ďalšom smerovaní EÚ ohľadom sankcií proti Rusku.

 

Toto zaujímavé modelové zasadanie bolo súčasťou projektu „Rozhoduj o Európe“, ktorý je realizovaný od decembra roku 2014 na celom Slovensku. Realizuje ho bratislavské Centrum pre európsku politiku spolu s českou organizáciou EUTIS. Hlavným cieľom projektu je zvýšenie informovanosti o európskej integrácii a o súčasných kľúčových otázkach, snaha o zapojenie mladej generácie do rozhodovacieho procesu a rozvíjanie zručností nadväzovaním kontaktov, učením sa argumentovať a formulovať vlastné názory a postoje a rešpektovať názory druhých.

V Bardejove sa nás stretlo 28 žiakov zo stredných škôl z Bardejova, Prešova a Svidníka. Po úvodnej prednáške o histórii a fungovaní inštitúcií EÚ, sme v štruktúrovanej diskusii formulovali svoje názory na problémy bežného života a hľadali riešenia na ich odstránenie. Po obede v školskej jedálni nás čakala najzaujímavejšia časť. Na simulovanom zasadaní Rady EÚ, kde každý žiak predstavoval ministra zahraničia určeného štátu sa diskutovalo o sankciách proti Rusku. Výraznou osobnosťou v tejto diskusii bol aj náš spolužiak Jozef Ľos-Božik, ktorý predstavoval ministra zahraničia Nemecka. Aj napriek tomu, že o význame sankcií proti Rusku sám nie je vnútorne presvedčený, pridelenú úlohu zvládol a dokázal, že je v danej problematike dobre zorientovaný a jeho argumenty značne ovplyvnili celú diskusiu. Ocenili to aj organizátori, ktorí mu odovzdali za jeho výkon vecnú cenu.

Takéto semináre, sa uskutočnili po celom Slovensku a 40 vybraných žiakov sa v dňoch 15.-19. júna 2015 zúčastnia Modelového zasadnutia európskych inštitúcií v Trenčianskych Tepliciach. Veríme, že po splnení ďalších podmienok sa ho zúčastní aj jeden z nás. Už teraz sa tešíme.

Žiaci II.A OA

 
ÚSPEŠNÍ ABSOLVENTI

ZELENÁ ŠKOLA

ZELENÁ ŠKOLA
Ja-Slovensko
Ja-Slovensko

OnLine

TOPlist