Zvoľ jazyk

Slovak English French German Greek Hungarian Italian Polish Russian Spanish
ISIC
Program DofE

KTO MA DNES SVIATOK

Pondelok, 10. Máj 2021

Dnes má meniny Viktória
Zajtra má meniny Blažena

Kde nás najdete


DEŇ ZEME NA SPOJENEJ ŠKOLE
Piatok, 24 Apríl 2015 11:18

DEŇ ZEME NA SPOJENEJ ŠKOLE

Environmentálna výchova patrí k prierezovým témam v rámci výchovno-vzdelávacieho procesu na každej škole. Spojená škola sa aj tým, že je už druhé certifikačné obdobie zapojená do projektu Zelená škola, snaží environmentálnu výchovu zavádzať do vyučovania praktickým spôsobom. Aj preto 22. apríla, teda v deň, ktorý si ľudia na celom svete pripomínajú ako Deň Zeme, na Spojenej škole prebiehalo projektové vyučovanie zamerané na rôzne environmentálne aktivity.


Deň Zeme odštartovala relácia v školskom rozhlase a potom sa už žiaci ZŠ počas dvoch vyučovacích hodín ocitli na zaujímavej ceste areálom školy, kde na nich čakalo deväť disciplín. Na stanovišti Beh s odpadom si žiaci mohli overiť, či poznajú farby nádob na triedenie odpadu. Na ďalšom stanovišti Múdre sovy priraďovali zvieratám ľudské vlastnosti. Pokúsili sa aj vytvoriť rekord pri stavaní veže z uzáverov PET fliaš. Pomohli nakŕmiť mláďatá vtákov červíkmi, ktoré hľadali schované v tráve. V určenom časovom limite hádali názvy zvierat podľa podobných pravidiel ako v obľúbenej hre Activity. V prírodnom pexese sme papierové kartičky nahradili prírodninami, ako sú rôzne druhy šišiek, plodmi listnatých drevín, kamienkami, úlomkami kôry, prázdnymi slimačími ulitami.....Spestrením aktivít bolo hľadanie ukrytých názvov živočíchov v osemsmerovke. Žiaci sa zabavili pri pohybovej hre Na jelene, počas ktorej sa zahrali na poľovníkov. Záver patril výsadbe byliniek do kvetináčov z umelohmotných fliaš. V každej triede žiaci môžu sledovať rast žeruchy, pažítky, bazalky a pod. a starostlivo sa im venovať počas ich vegetatívneho vývinu.

Ako sa dá využiť v detskej tvorivosti odpadový materiál, rolky z toaletného papiera, dokazuje výstava na chodbe našej Spojenej školy. Nastrihané pásiky žiaci trpezlivo nalepovali na výkres, vytvárali zvieratká, stromy, kvetiny, motýle ...

Pre stredoškolákov bol pripravený zaujímavý workshop, na ktorom sa najskôr dozvedeli informácie o projekte Zelená škola, potom cez anketové lístky dali členom Kolégia Zelenej školy nápady, čo by im na škole spríjemnilo vyučovanie alebo oddych po ňom a nakoniec sa zabavili na kvíze, ktorý pozostával zo tém Voda, Ovzdušie, Príroda a Odpad. A aby ukázali nie len slová, ale aj činy, na ďalší deň čistili studničku Ščob nad Vinárňou. Je až k neuvereniu, čo všetko dokáže človek vyhodiť v okolí tak obľúbenej studničky, veď posúďte sami, našli sme tam starý televízor, pneumatiku, zubnú kefku, radiátor, topánky, papuče ..... Nakoniec sme sa odmenili opekaním, pričom sme nevytvorili žiaden odpad. Celkovo sme vyzbierali 8 plastových vriec odpadu, ktorý potom odviezli Technické služby mesta Svidník. Týmto chceme poďakovať mestu Svidník za poskytnutie vriec na odpad a za ich odvoz.

Netradičná forma vyučovania a  environmentálne aktivity zamerané na ochranu životného prostredia a prírody určite boli pre žiakov Spojenej školy podnetom k zamysleniu sa nad touto aktuálnou problematikou súčasnosti.

tím Zelenej školy

 

Projekt INTERREG

Projekt INTERREG V-A Poľsko-Slovensko
ÚSPEŠNÍ ABSOLVENTI
Ja-Slovensko
Ja-Slovensko

Počasie

OnLine

TOPlist