Zvoľ jazyk

Slovak English French German Greek Hungarian Italian Polish Russian Spanish
ISIC
Program DofE

KTO MA DNES SVIATOK

Štvrtok, 6. Máj 2021

Dnes má meniny Hermína
Zajtra má meniny Monika

Kde nás najdete


NEZNÁMY SVET HMYZU
Pondelok, 28 September 2015 06:58

NEZNÁMY SVET HMYZU

V dňoch 22. a 23. septembra 2015 prebiehal na našej škole biologický výchovno-vzdelávací program spojený s výstavou fotografií „Neznámy svet hmyzu“. Túto výstavu makrofotografií, ktorú pre nás pripravili členovia Klubu nezávislých fotografov, zastúpení aj našim učiteľom Ing. Dušanom Ignácom, mohli návštevníci obdivovať od začiatku školského roka.


Cieľom výstavy ako aj celého programu bolo ponúknuť učiteľom a žiakom možnosť vidieť jednotlivé druhy hmyzu v ich prirodzenom prostredí, ale zároveň z veľmi malej vzdialenosti. Autori výstavy chceli tiež propagovať fotografiu a fotografovanie medzi žiakmi a do expozície zaradili aj výtvarne ladené fotografie navodzujúce rozprávkové prostredie sveta hmyzu.

Žiaci prvého a druhého stupňa základnej školy sa zúčastnili viacerých praktických aktivít a didaktických hier, pri ktorých určovali živé a fixované exempláre hmyzu do druhov a overovali svoju vedomostnú zdatnosť z učiva o živote a vlastnostiach týchto živočíchov. Pozorovali hmyz voľným okom a porovnávali to s možnosťami pozorovania, ktoré ponúkali vystavené makrofotografie, na ktorých boli detailne zobrazené jednotlivé časti tiel týchto živočíchov. Nakoniec žiaci pozorovali jednotlivé časti tela zástupcov hmyzu aj pod mikroskopom.

Žiaci si nielen zopakovali už známe poznatky z danej oblasti biológie, ale tiež obohatili svoje poznanie o nové vedomosti, informácie a zaujímavosti z ríše hmyzu.

V závere sme spolu so žiakmi skonštatovali, že svet hmyzu je pre mnohých ľudí skutočne neznámy, keďže tieto malé živočíchy v prírode často prehliadame a neuvedomujeme si koľko rozličných foriem života nás obklopuje, napríklad pri ceste do školy, či pri prechádzke lesom. Sú medzi nimi aj škodcovia, no mnohé z nich sú veľmi prospešné a majú nenahraditeľnú funkciu v prírode a preto by sme im mali venovať náležitú pozornosť a ochranu. V súčasnosti je známych viac ako milión druhov hmyzu a mnoho druhov ešte len čaká na svoje objavenie, možno práve nadšencami biológie spomedzi žiakov našej školy.

Dúfame, že táto výstava makrofotografií hmyzu a s ňou spojené poznávacie aktivity povzbudia žiakov k hlbšiemu poznávaniu prírody, prebudia záujem o jej fotografovanie a prispejú tak k rozšíreniu možností plnohodnotného trávenia ich voľného času.

Mgr. Mária Kravcová

 

Projekt INTERREG

Projekt INTERREG V-A Poľsko-Slovensko
ÚSPEŠNÍ ABSOLVENTI
Ja-Slovensko
Ja-Slovensko

Počasie

OnLine

TOPlist