Zvoľ jazyk

Slovak English French German Greek Hungarian Italian Polish Russian Spanish
ISIC
Program DofE

KTO MA DNES SVIATOK

Streda, 22. September 2021

Dnes má meniny Móric
Zajtra má meniny Zdenka

Kde nás najdete


ČÍTAŤ ZNAMENÁ PREDOVŠETKÝM PREŽÍVAŤ
Pondelok, 02 November 2015 09:35

ČÍTAŤ ZNAMENÁ PREDOVŠETKÝM PREŽÍVAŤ

Školské knižnice neslúžia len na zapožičiavanie beletrie, ale predovšetkým vzdelávajú. Dôkazom toho bolo aj podujatie na Spojenej škole vo Svidníku, ktoré sa každoročne koná z príležitosti Medzinárodného dňa školských knižníc.

 

Žiakov 3. – 4. ročníka zaujala aktivita Dobšinský dnes. Jej súčasťou bolo čítanie rozprávky v starej slovenčine. Archaizmy žiaci napísali na výkres, k nim pripísali slová používané v súčasnosti. Význam slová doplnili kresbou.

Aktivita Osobnosť a posolstvo Ľ. Štúra bola určená žiakom druhého stupňa. Prostredníctvom knihy Jar Adely Ostrolúckej sledovali osud Ľudovíta Štúra. Aj stredoškoláci vo výukovom programe bližšie spoznali osobnosť Ľudovíta Štúra a k 200. výročiu jeho narodenia mu na pripravený panel adresovali milé slová. Kvíz Čo vieš o Ľudovítovi Štúrovi bol bodkou za touto náučno-poznávacou aktivitou.

Aktivitou Rozširujeme si obzory žiaci a študenti sami pripravili pre svojich spolužiakov zaujímavé vzdelávacie a zábavné aktivity na vybrané vyučovacie predmety, ktoré spracovali z článkov z rôznych periodík. Žiaci si tak na hodinách rozšírili obzory v oblasti literatúry – bližšie spoznali osobnosti obľúbených autorov (J. Verne. E. Hemingwa, E.A Poe), dejiny (Kráľovraždy), biológiu (Počiatky tíšenia bolesti, Liečenie bolesti zubov...), fyziku (Životopis a zaujímavosti zo života Pascala, Einsteina a i.), mali možnosť cestovať po svete a spoznať, kde je najkrajšie a našli aj koniec sveta. Bez povšimnutia nezostala ani telesná výchova. Vtipným spôsobom zistili, že neplatí staré známe: nie je dôležité zvíťaziť, ale zúčastniť sa (Olympijské blamáže). Zaujímavý bol spôsob prezentácie. Žiaci základnej školy vzdelávali svojich starších spolužiakov zo strednej školy a stredoškoláci vzdelávali svojich malých kamarátov.

Medzinárodný deň školských knižníc bol výbornou príležitosťou predstaviť prvotinu našej pani učiteľky Mgr. Anny Lažovej. Ide o zbierku básní, ktorú autorka predstavila žiakom 9. ročníka a z ktorej boli čítané ukážky. Následne aktivita pokračovala reťazovým tvorením. Žiaci rozdelení do menších skupín dostali papier s prvým veršom básne. Ich úlohou bolo dopísať vždy jeden verš, až z toho vznikli nové básne, ktoré budú uverejnené v našom školskom časopise Centráčik.

Kladná spätná väzba je pre nás učiteľov motivujúca a dokazuje, že takéto podujatie má u žiakov úspech a je výbornou príležitosťou na získavanie nových informácií.

koordinátori projektu: Mgr. E. Saloňová, Mgr. A. Lažová, Valentina Brudňaková

 
ÚSPEŠNÍ ABSOLVENTI

ZELENÁ ŠKOLA

ZELENÁ ŠKOLA
Ja-Slovensko
Ja-Slovensko

OnLine

TOPlist