Zvoľ jazyk

Slovak English French German Greek Hungarian Italian Polish Russian Spanish
ISIC
Program DofE

KTO MA DNES SVIATOK

Utorok, 22. Jún 2021

Dnes má meniny Paulína
Zajtra má meniny Sidónia

Kde nás najdete


SÚŤAŽNÝ KVÍZ O ADOLFOVI IVANOVIČOVI DOBRIANSKOM
Piatok, 11 December 2015 08:02

SÚŤAŽNÝ KVÍZ O ADOLFOVI IVANOVIČOVI DOBRIANSKOM

19. decembra uplynie 198 rokov od narodenia Adolfa Ivanoviča Dobrianskeho, ktorý celý život bojoval za práva národnostných menšín,  o ich zrovnoprávnenie s Maďarmi. A.I. Dobriansky bol právnik, spisovateľ, politológ, verejný činiteľ v Podkarpatskej Rusi.

Bol uznávaný vodca Karpatsko-rusínskeho  hnutia, organizátor kultúrneho, jazykového a etnického zjednocovania Rusínov. Bol aj vládnym poradcom vo Viedni a spoluzakladateľ Matice slovenskej, ale tiež  prvým predsedom Spolku sv. Jána Krstiteľa. Okrem iného učil rusínsky ľud ako obrábať pôdu po novom, ako sadiť ovocné stromy.

Žiaci Spojenej školy vo Svidníku si život a dielo tohto vzdelanca pripomenuli súťažným kvízom, v ktorom preukázali svoje vedomosti zo života  a bohatej celoživotnej činnosti bojovníka za práva Rusínov.

Výsledky:

1. miesto vyhralo družstvo 8.A triedy,

2. miesto patrilo  9.A triede

a 3. miesto obsadila 7.A trieda.

V spolupráci s Rusinskou obrodou Slovenska podujatie pripravili

Mgr. Anna Lažová a Valentina Brudňaková

 

Projekt INTERREG

Projekt INTERREG V-A Poľsko-Slovensko
ÚSPEŠNÍ ABSOLVENTI

ZELENÁ ŠKOLA

ZELENÁ ŠKOLA
Ja-Slovensko
Ja-Slovensko

Počasie

OnLine

TOPlist