Zvoľ jazyk

Slovak English French German Greek Hungarian Italian Polish Russian Spanish
ISIC
Program DofE

KTO MA DNES SVIATOK

Utorok, 18. Máj 2021

Dnes má meniny Viola
Zajtra má meniny Gertrúda

Kde nás najdete


VČELIE ŠKOLY
Pondelok, 04 Január 2016 08:16

VČELIE ŠKOLY

Občianske združenie kRaj pôsobí ako environmentálna a vzdelávacia nezisková organizácia v banskobystrickom a nitrianskom kraji od roku 2007. Venuje sa obnove tradícií ako je včelárstvo, keramika a košikárstvo, budovaniu náučných lokalít, dlhodobo spája environmentálnu výchovu a kreativitu vo svojich tvorivých dielňach s ekologickým obsahom. Je realizátorom viacerých projektov zameraných na zachovanie včelárstva, ochranu opeľovačov a všeobecnú osvetu občanov v tejto oblasti.


Členovia daného združenia nám v tomto školskom roku predstavili svoj vzdelávací program „VČELIE ŠKOLY“, prostredníctvom ktorého pozvali všetky školy na Slovensku k možnosti aktívne pomôcť včelám a všetkým ostatným opeľovačom. Naša škola samozrejme nie je výnimkou. Do programu sme sa zapojili ešte v jeseni roku 2015 a teraz v ňom úspešne pokračujeme. Naši žiaci absolvovali pod pedagogickým vedením zatiaľ prvú a druhú aktivitu daného programu.

Cieľom prvej aktivity bolo vyzdvihnúť opeľovanie ako nesmierne významný biologický proces, bez ktorého by bola ľudská populácia odkázaná na zánik, keďže len 10% rastlín v prírode je opeľovaných bez asistencie opeľovačov z ríše hmyzu. Včelám, okrem opeľovania, vďačíme tiež za ich cenné produkty ako je med, vosk, propolis, materská kašička a včelí jed, ktoré majú veľmi prospešné a často liečivé účinky pre ľudský organizmus.


Pri druhej aktivite sme sa sústredili na fyzikálne a chemické vlastnosti medu ako je jeho farba, chuť, vôňa, konzistencia a jeho celkový vzhľad, ako aj na príčiny týchto odlišností u jednotlivých druhov medov. Žiaci písomne hodnotili viaceré vzorky medov a každý z nich určil, ktorý med je podľa neho ten najlepší.

Naši nadšení mladí biológovia nielenže pozorne sledovali odborný výklad, tiež sa aktívne zapájali do praktických cvičení v priebehu plnenia aktivít. Zopakovali si doterajšie poznatky z danej oblasti, ktoré prehĺbili o množstvo nových informácií a zaujímavostí.

V závere sme skonštatovali, že každý med je zdravý a dobrý. Žiakom sme tiež vysvetlili, aké dôležité je konzumovať slovenské regionálne medy namiesto zahraničných, ktoré obsahujú pele, na ktoré nie je náš organizmus zvyknutý a môžu nám spôsobiť zdravotné problémy.

Vplyvom veľkého množstva nebezpečných chemických látok v ovzduší, vode a pôde, radiácii a mnohým ďalším negatívnym nástrahám našej pretechnizovanej doby a konzumnej spoločnosti, ktoré sú škodlivé pre všetky živé organizmy, sa počty včiel neustále znižujú. Ľudstvo si musí uvedomiť, čo je skutočne podstatné pre jeho prežitie a pre prežitie celej planéty. Aj tieto programy, ktoré momentálne prebiehajú na školách, prinášajú osvetu mladej generácii a snáď v budúcnosti prispejú k zvýšenej ochrane a rozširovaniu včelstiev ako aj k väčšiemu ceneniu neoceniteľných darov prírody.

Mgr. Mária Kravcová

 

Projekt INTERREG

Projekt INTERREG V-A Poľsko-Slovensko
ÚSPEŠNÍ ABSOLVENTI

ZELENÁ ŠKOLA

ZELENÁ ŠKOLA
Ja-Slovensko
Ja-Slovensko

Počasie

OnLine

TOPlist