Zvoľ jazyk

Slovak English French German Greek Hungarian Italian Polish Russian Spanish
ISIC
Program DofE

KTO MA DNES SVIATOK

Pondelok, 25. Október 2021

Dnes má meniny Aurel
Zajtra má meniny Demeter

Kde nás najdete


MEDOVÉ RAŇAJKY NA NAŠEJ ŠKOLE
Utorok, 16 Február 2016 09:00

MEDOVÉ RAŇAJKY NA NAŠEJ ŠKOLE

Naša škola sa ako jedna zo „včelích škôl“ aktívne zapája do mnohých aktivít, ktorých cieľom je obohatiť povedomie žiakov o dôležité poznatky zo života včiel, o ochrane a rozširovaní včelstiev a tiež nadobudnúť vedomie o neoceniteľných daroch týchto živočíchov pre človeka aj celú prírodu.

Deviateho februára 2016 nás svojou návštevou poctil pán Gabriel Foťko, predseda Okresnej organizácie Slovenského zväzu včelárov v Stropkove a súčasne predseda Regionálnej organizácie Slovenského zväzu včelárov pre Prešovský kraj.

Pre našich žiakov pripravil zaujímavú prednášku, ktorú dokonale prispôsobil vnímaniu detského diváka. Porozprával nám o živote včiel, ktoré predstavil ako našich najvýznamnejších opeľovačov. Vysvetlil nám, aký dôležitý a neoceniteľný význam má tento druh hmyzu v prírode a pre človeka. Priblížil nám nielen opeľovanie, ktoré je najdôležitejším prínosom včiel, ale aj ich ostatné produkty, ktorými sú med, vosk, propolis, materská kašička a včelí jed. Dozvedeli sme sa tiež o prospešných a liečivých účinkoch včelích produktov, ktoré sme si mohli aj sami vyskúšať. Pán Foťko nám na túto akciu priniesol včelie produkty od včiel, o ktoré sa sám stará a tak sme mali možnosť ochutnať med priamo od včelára. Deťom sa táto ochutnávka viacerých druhov medov a tiež peľu veľmi páčila. Zaujímavosťou bol tiež pohánkový med, nielen pre svoju vzácnosť, ale aj pre svoj blahodárny vplyv na ľudský organizmus. Význam včelích produktov bol stále veľmi veľký, keďže v minulosti bol med jediným sladidlom a aj sviečky sa vyrábali výlučne z včelieho vosku. Pán včelár nás tiež upozornil na fakt, že nie je správne vystavovať med vysokým teplotám, keďže by sa všetky prospešné látky, ktoré sú v ňom obsiahnuté, znehodnotili a med by tým stratil svoje liečivé účinky.

Prítomným tiež vysvetlil ako sú včely ohrozované mnohými negatívnymi činnosťami človeka. Tie často vznikajú pri poľnohospodárskych činnostiach ako je hnojenie, ktoré spôsobuje vysoké hodnoty dusičnanov v prostredí, morenie semien a postreky proti škodcom na princípe nikotínových jedov, no tiež pri doprave a priemyselnej činnosti. Rovnako zdôraznil dôležitosť a nevyhnutnosť šírenia včelárstva najmä medzi deťmi a mladými ľuďmi, aby táto krásna tradícia mala svojich nasledovníkov aj v ďalších generáciách. Združovanie včelárov do spolkov a združení má na našom území už dlhú tradíciu a od roku 1952 sa na Včelárskej škole v Liptovskom Hrádku mohla štúdiu včelárstva venovať aj mládež.

Naša vlasť oplývajúca lesmi a lúkami  poskytovala už od dávnych dôb až po súčasnosť vhodné podmienky na chov včiel. Ako aj pán Foťko poznamenal, oblasť severovýchodu Slovenska, v ktorej žijeme, je jednou z najčistejších nielen v strednej Európe, ale dokonca jednou z najčistejších na svete. Čisté životné prostredie bez podstatného ekologického zaťaženia je nielen našim domovom, ale aj domovom včiel, bez ktorých, aj  podľa názoru Alberta Einsteina, ľudstvu zostávajú štyri roky života.

Pútavá prednáška pána Foťka, ktorý nám so skutočným oduševnením priblížil život včiel a ich nenahraditeľný význam, všetkých prítomných veľmi zaujala. Ako inak, veď „kto chce zapáliť, musí horieť“. Dúfame, že slová tohto významného človeka zanechajú silnú odozvu u čo najväčšieho počtu našich žiakov, ktorí budú zodpovedne pristupovať k ochrane životného prostredia našich opeľovačov a v dospelosti sa z nich rovnako môžu  stať úspešní včelári.

Mgr. Mária Kravcová

 
ÚSPEŠNÍ ABSOLVENTI

ZELENÁ ŠKOLA

ZELENÁ ŠKOLA
Ja-Slovensko
Ja-Slovensko

OnLine

TOPlist