Zvoľ jazyk

Slovak English French German Greek Hungarian Italian Polish Russian Spanish
ISIC
Program DofE

KTO MA DNES SVIATOK

Pondelok, 25. Október 2021

Dnes má meniny Aurel
Zajtra má meniny Demeter

Kde nás najdete


OBCHODNÁ AKADÉMIA - AKO SA STAŤ ÚSPEŠNÝM
Piatok, 04 Marec 2016 16:00

OBCHODNÁ AKADÉMIA - AKO SA STAŤ ÚSPEŠNÝM

Ako podnikať už vedia študenti Spojenej školy vo Svidníku, ktorí svoje manažérske zručnosti otestovali 2.marca 2016 na 12. ročníku Medzinárodnej prehliadky cvičných firiem a študentských spoločností. Podnikateľské nápady predstavilo 13 cvičných firiem a 3 študentské spoločnosti z prešovského a košického kraja a z družobných škôl z Centra Ksztalcenia zawodowego i ustawicznego w Przemyslu z Poľskej republiky a Užhorodskeho torhoveľno ekonomičneho koledžu z Ukrajiny.


Účastníkov a hostí prehliadky privítali RNDr. Mária Makutová, riaditeľka Spojenej školy, PhDr. Ján Vook, poslanec PSK a Ing. František Marcinčín z Odboru školstva Úradu Prešovského samosprávneho kraja a jednotlivé firmy začali obchodovať.

Táto akcia je názornou ukážkou schopnosti študentov aplikovať teoretické poznatky  v praxi, schopnosť pracovať v tíme, komunikovať, riešiť problémy, kriticky a samostatne myslieť, kreatívne tvoriť a využívať marketingové nástroje na uplatnenie sa na trhu. Študenti cvičných  firiem a študentských spoločností sa prezentovali v rôznych oblastiach obchodu, remesiel a služieb -  kvetináče a dekoratívne predmety, výroba nábytku a bytových doplnkov, tapetové štúdio, výrobky z medu, karpatský čaj, talianske pivo, autoservis,  módne odevy, starostlivosť o zvieratá, turistické informačné centrum, cestovná kancelária, cukrovinky, fitness a športové potreby, tetovacie štúdio,  organizovanie výstav mladých umelcov.

Na celý priebeh súťažnej prehliadky dohliadalo prísne oko porotcov, ktorí

rozhodli o takomto umiestnení CF: Zlaté pásmo – Tourist information centre of Uzhgorod (Ukrajina) a MUSCLE CARE, s.r.o. (SŠ Svidník), Strieborné pásmo – PARADISE OF BEES, s.r.o. (Poľsko), WONDER, s.r.o. (OA Vranov nad Topľou) a OXYGEN  (Ukrajina) a Bronzové pásmo – Wallpapers, s.r.o. (SSOŠ Giraltovce), AROMATA, s.r.o. EVIL ART TATTOO, s.r.o. (OA Polárna Košice),  SKALKA, s.r.o. (OA Watsonova Košice), Birra, s.r.o. (OA Vranov nad Topľou), PINKIELAND, s.r.o. a Car Performance, s.r.o. (SŠ Svidník), Karpatský čaj (Ukrajina).

Porota udelila aj ďalšie ceny: najlepší reprezentant firmy Oleksandra Schelepec (OXYGEN Ukrajina), najlepší katalóg – WONDER, s.r.o. (OA Vranov nad Topľou), najlepšia prezentácia – AROMATA, s.r.o. (OA Polárna Košice).

Osobitne boli vyhodnotené študentské spoločnosti, ktorých činnosť zastrešuje nezisková organizácia Junior Achievement Slovensko. Zlaté pásmo – Sweet Secret, š.s. (SOŠS Postupimská Košice) strieborné pásmo – STONESS, š.s. (SŠ Svidník) a Art  Angel, š.s. (SOŠS Postupimská Košice).

Aj žiaci základnej školy zapojení do úspešného projektu  Zelená škola s nadšením informovali o práci, skúsenostiach a zážitkoch, ktoré sú spojené s projektovými aktivitami. Hostia obdivovali nádhernú eko-učebňu v átriu školy a prezentácie projektu Včelí kRaj.

Popularita prehliadky sa zvyšuje z roka na rok, o čom svedčí aj hojná účasť žiakov základných škôl, ktorí sa v týchto dňoch rozhodujú o výbere strednej školy, ale aj záujem iných stredných škôl o účasť na tejto ojedinelej prehliadke v rámci Prešovského kraja.

Práca v cvičnej firme a študentskej spoločnosti nie je ľahká, ale táto praktická skúsenosť je prvým krokom k samostatnosti v reálnom živote. Mnohí z účastníkov už teraz svojimi zámermi a dobrými nápadmi dokážu zaujať reálnych podnikateľov a obchodné spoločnosti.  Veríme, že táto tradičná prehliadka mladých podnikateľov prispela k obohateniu ich odborných skúsenosti, nadviazaniu nových priateľstiev aj na medzinárodnej úrovni a bude pokračovať aj v ďalšom roku.

Ing. Jana Drábová

 
ÚSPEŠNÍ ABSOLVENTI

ZELENÁ ŠKOLA

ZELENÁ ŠKOLA
Ja-Slovensko
Ja-Slovensko

OnLine

TOPlist