Zvoľ jazyk

Slovak English French German Greek Hungarian Italian Polish Russian Spanish
ISIC
Program DofE

KTO MA DNES SVIATOK

Pondelok, 25. Október 2021

Dnes má meniny Aurel
Zajtra má meniny Demeter

Kde nás najdete


NAŠA KRISTÍNA NA SÚŤAŽI BARDEJOVSKÝ BARISTA 2016
Piatok, 11 Marec 2016 12:46

NAŠA KRISTÍNA NA SÚŤAŽI BARDEJOVSKÝ BARISTA 2016

Dňa 9.6.2016 sa na pôde Hotelovej akadémie Jána Andraščíka  v Bardejove konala súťaž „SLOVAK BARISTA CUP“ junior 2016. Túto súťaž po prvýkrát zorganizovalo  akreditované školiace stredisko Academy of Coffee, ktoré je známe svojimi úspechmi a snahou motivovať mladých baristov po celom svete.  Pod vedením Oldřicha Holiša, majiteľa Academy of Coffee,  sedemnásť súťažiacich bojovalo v dvoch disciplínach o výhru vo forme fakultatívneho pobytu na kávovej plantáži O´Coffe v Brazílii.

 


 

Prvá disciplína spočívala v príprave dvoch espriess, dvoch cappuccín a dvoch voľných drinkov. Pri voľných drinkoch boli základnými ingredienciami sirup Monin, podľa vlastného výberu súťažiaceho, a espresso. Počas tejto disciplíny ich prácu a zručnosť sledoval komisár Kamil Kováč a dvaja degustátori.  Každý súťažiaci mal 20 min. celkového času,  z toho 5 min. mali pred spustením časomiery na prípravu. Ďalších 10 min. mali na súťaženie, každá jedna sekunda po limite 10 minút bola braná ako trestná. Po zdvihnutí ruky sa časomiera zastavila a súťažiaceho úlohou bolo upratať súťažné miesto pre ďalšieho „bojovníka“.

Pri druhej disciplíne sa chytali za hlavu nielen diváci súťaže, ale aj súťažiaci, pretože ich úlohou bolo v priebehu 10 min. upraviť mlynček na kávu tak, aby pomletá káva nestratila na svojej kvalite a príjemnej vôni.

V týchto disciplínach pod vedením pani učiteľky Ing. Viery Paradovej našu školu reprezentovala maturantka Kristína Kaliničová z V.HA triedy. Príprava na súťaž jej trvala približne jeden mesiac a Kristína každým dňom naberala majstrovstve. Po príchode si Kristína vytiahla poradové číslo 3 a s menšou trémou vystúpila na pódium. Napätie v sále by sa dalo krájať.  Po uzretí kávovaru počiatočná tréma z Kristíny opadla a s obratnosťou pripravila espressá, cappuccína a voľný drink s názvom Mandľové pohladenie. V tomto drinku degustátori vychutnávali krémové našľahané mlieko, espresso, čokoládu a v neposlednom rade mandľový sirup Monin a mandľové lupienky. Po skvelom obede nasledovala druhá disciplína. Kristína zvládla upraviť mlynček, pomlieť kávu s dostatočnou kvalitou a v priebehu 5 minút pripraviť 2 kvalitné espressá.

Vďaka veľkej snahe a statočnosti sa Kristína medzi silnou konkurenciou umiestnila na krásnom 6. mieste. Táto súťaž jej v prvom rade priniesla nové informácie o káve a prístrojoch na jej prípravu, ale grify na prípravu kvalitného espressa. Na záver prajeme našej Kristíne úspešné zvládnutie maturitnej skúšky a veľa úspechov v ďalšom profesijnom živote.

 
ÚSPEŠNÍ ABSOLVENTI

ZELENÁ ŠKOLA

ZELENÁ ŠKOLA
Ja-Slovensko
Ja-Slovensko

OnLine

TOPlist