Zvoľ jazyk

Slovak English French German Greek Hungarian Italian Polish Russian Spanish
ISIC
Program DofE

KTO MA DNES SVIATOK

Pondelok, 25. Október 2021

Dnes má meniny Aurel
Zajtra má meniny Demeter

Kde nás najdete


POZNAJME NAŠU KULTÚRU
Pondelok, 13 Jún 2016 10:18

POZNAJME NAŠU KULTÚRU

Dňa 9. júna 2016 sme sa zúčastnili odbornej exkurzie Skanzenu vo Svidníku. Túto exkurziu viedli učitelia Mgr. Róbert Franko a Mgr. Nikola Mihoková. Učili sme sa o našich regionálnych dejinách prostredníctvom názornej ukážky pamiatok ľudovej architektúry.


Pozorovali sme zaujímavé hospodárske budovy akými boli: stodoly, chlievy, sýpky, pivnice a studne. Dôležitý význam v minulosti mali aj technické budovy, ktoré reprezentovali: veterný mlyn, vodný mlyn a vodná píla. Najvýznamnejšou kultúrnou pamiatkou bola však drevená cerkva z roku 1766 pochádzajúca z Novej Polianky. Skanzen nám ponúkol pestrý vizuál ľudovej kultúry rusínov a ukrajincov žijúcich na našom území. Hodnotné pamiatky sme spoznávali s nadšením a videli sme mnoho vynálezov, ktoré už v dnešnej modernej dobe nevídať často. Z mnohých nás zaujal ,,naklepkávač“ na ostrenie kosy, ,,máselnica“ na výrobu masla, či prístroj na výrobu múky. Získali sme zaujímavé poznatky o vykurovaní obydlí prostredníctvom pecí, stavby z dreva bez jediného klinca, či spôsobe zastrešenia obydlí slamou a škridľou.

Na záver sme viedli diskusiu o tom, aké dôležité boli tieto stavby v minulosti a aký hodnotový význam majú pre dnešok. Zažili sme netradičnú exkurziu, ktorá nás veľa naučila, práve preto, že sme poznávali našu kultúru osobne a nielen tradičným učením sa z učebnice. Mali sme pozitívny deň plný spoločných zážitkov so spolužiakmi a dozvedeli sme sa  nové zaujímavosti z histórie nášho regiónu.

žiaci so Spojenej školy Svidník s učiteľmi Mgr. Róbert Franko a Mgr. Nikola Mihoková

 
ÚSPEŠNÍ ABSOLVENTI

ZELENÁ ŠKOLA

ZELENÁ ŠKOLA
Ja-Slovensko
Ja-Slovensko

OnLine

TOPlist