Zvoľ jazyk

Slovak English French German Greek Hungarian Italian Polish Russian Spanish
ISIC
Program DofE

KTO MA DNES SVIATOK

Utorok, 18. Máj 2021

Dnes má meniny Viola
Zajtra má meniny Gertrúda

Kde nás najdete


SPOJENÁ ŠKOLA VO SVIDNÍKU JE NAJAKTÍVNEJŠOU „VČEĽOU ŠKOLOU“
Piatok, 15 Júl 2016 08:32

SPOJENÁ ŠKOLA VO SVIDNÍKU JE NAJAKTÍVNEJŠOU „VČEĽOU ŠKOLOU“

Spojená škola vo Svidníku sa každoročne aktívne zapája do množstva rôznorodých súťaží, olympiád a projektov, v rámci ktorých spolupracuje s mnohými vedeckými a kultúrnymi inštitúciami. V školskom roku 2015/2016 sme okrem iných spolupracovali aj s občianskym združením kRaj, ktoré pôsobí ako environmentálna a vzdelávacia nezisková organizácia a je realizátorom viacerých projektov zameraných na zachovanie včelárstva, ochranu opeľovačov a všeobecnú osvetu občanov v tejto oblasti.

 

Jeho členovia nám v tomto školskom roku predstavili svoj vzdelávací program „VČELIE ŠKOLY“. Prostredníctvom neho pozvali všetky školy na Slovensku k možnosti aktívne pomôcť včelám a všetkým ostatným opeľovačom. Naša škola sa s veľkým nadšením chopila tejto výzvy. Vzdelávací program prebiehal počas celého školského roka a naši žiaci v rámci neho celkovo absolvovali 15 aktivít. Z toho 8 zadaných a 7 vlastných, nami navrhnutých, aktivít. V priebehu ich plnenia sme sa dozvedeli množstvo informácii o živote včiel ako aj o ich obrovskom prínose pre našu planétu.

Jedným z cieľov našich aktivít bolo vyzdvihnúť opeľovanie ako nesmierne významný biologický proces, bez ktorého by bola ľudská populácia odkázaná na zánik, keďže len 10% rastlín v prírode je opeľovaných bez asistencie opeľovačov z ríše hmyzu. Včelám, okrem opeľovania, vďačíme tiež za ich cenné produkty ako je med, vosk, propolis, materská kašička a včelí jed, ktoré majú veľmi prospešné a často liečivé účinky pre ľudský organizmus.

Pozornosť žiakov sme sústredili aj na fyzikálne a chemické vlastnosti medu a podľa zásad vyučovania Jána Amosa Komenského sme aj my zapojili do procesu vzdelávania všetky zmysly. Med, ktorý by mal byť zdravou súčasťou jedálnička každého človeka, a produkty, ktoré ho obsahujú sme tiež ponúkali žiakom aj v našom školskom bufete a jedálni a pripravili sme pre nich aj medové raňajky.

Veľmi prínosnou bola návšteva včelára a súčasne predsedu Zväzu včelárov Slovenska pre Prešovský kraj, pána Gabriela Foťka. Súčasťou jeho návštevy na našej škole bola prednáška o význame včiel, ich ničení, ochrane a o včelích produktoch. Žiaci mali možnosť ochutnať a vyskúšať včelie produkty, ktoré nám pán Foťko sám doniesol.

Žiaci našej školy poznajú členov včelej rodiny a ich jednotlivé úlohy, ktoré plnia v rámci včelieho spoločenstva. Na základe získaných poznatkov o živote a význame včiel sme spolu pripravili dramatickú scénku, ktorú žiaci predviedli svojim spolužiakom, rodičom a učiteľom pri príležitosti dňa matiek. Žiaci vytvorili aj mnoho kreatívnych výtvarných prác, pri ktorých zužitkovali svoje vedomosti o živote včiel a o vonkajšej a vnútornej stavbe ich tela. Pre včely, čmeliaky a rôzne iné významné opeľovače zhotovili spolu s pedagógmi príbytky, ktoré umiestnili v areáli školy. Vytvorili tiež náučné nástenky opisujúce život včiel a ich význam pre človeka aj celú prírodu, ktoré pravidelne dopĺňali o ďalšie podstatné informácie.

Rovnako aktívni sme boli aj na podujatí Medový deň 2016, kde sme vystavovali naše výtvarné práce s tematikou včiel a včelárstva, s ktorými sme sa zúčastnili súťaže Medový štetec 2016 a tiež súťaže v zdobení medovníkov, kde sme vo svojej kategórii obhájili prvé miesto.

Naši nadšení mladí včelári boli nielen pozornými poslucháčmi odborných výkladov, tiež sa aktívne zapájali do praktických cvičení v priebehu plnenia aktivít, ktoré sa im veľmi páčili. Zopakovali si doterajšie poznatky z danej oblasti, ktoré prehĺbili o množstvo nových informácií a zaujímavostí. So žiakmi sme tiež neraz diskutovali o tom ako sa vplyvom veľkého množstva nebezpečných chemických látok v ovzduší, vode a pôde, radiácii a mnohým ďalším negatívnym nástrahám našej pretechnizovanej doby a konzumnej spoločnosti, ktoré sú škodlivé pre všetky živé organizmy, počty včiel neustále znižujúĽudstvo si musí uvedomiť, čo je skutočne podstatné pre jeho prežitie a pre prežitie celej planéty. Aj takéto programy, ktoré prebiehajú na školách, prinášajú osvetu mladej generácii a snáď v budúcnosti prispejú k zvýšenej ochrane a rozširovaniu včelstiev ako aj k väčšiemu ceneniu neoceniteľných darov prírody.

Napokon naše včelie aktivity v rámci programu „Včelie školy“ dospeli koncom školského roka k úspešnému záveru. Občianske združenie kRaj ocenilo našu usilovnú prácu nielen titulom „Včelia škola“, ale aj ďalším špeciálnym ocenením. Súbežne s projektom prebiehala aj súťaž, v ktorej sa naša škola umiestnila na prvom mieste v rámci všetkých zapojených škôl ako „najaktívnejšia včelia škola“. Naši žiaci, ktorí sa aktívne zapájali do tohto programu, získali účasť v programe „Jeden deň včelárom“, ktorého súčasťou je návšteva vzdelávacej včelnice v Liešnici. Túto výhru žiaci zužitkujú na začiatku budúceho školského roka.

Výsledky našej práce nie sú poznateľné len na fotografiách, či školských nástenkách. To podstatné je zapísané v povedomí našich zverencov, ktorí svoje vedomosti využijú pre svoj vlastný úžitok aj pre prospech spoločnosti a celej našej planéty. Práve preto veríme, že naša práca má skutočne zmysel.

Mgr. Mária Kravcová

 

Projekt INTERREG

Projekt INTERREG V-A Poľsko-Slovensko
ÚSPEŠNÍ ABSOLVENTI

ZELENÁ ŠKOLA

ZELENÁ ŠKOLA
Ja-Slovensko
Ja-Slovensko

Počasie

OnLine

TOPlist